Csaknem 700 új keresztnevet szerettek volna anyakönyveztetni a szülők 2021-ben Magyarországon – ismertette a Nyelvtudományi Kutatóközpont. Tavaly sem változtak a névkérelmezés jogszabályai, ahogy a weboldalukon fellelhető alapelvek sem.
Raátz Judit, a kutatóközpont tudományos főmunkatársa elmondta: a múlt évben több olyan kérelem érkezett, amelyekben a kért nevekkel kapcsolatban semmilyen adatot nem találtak. Ilyen helyzetben külső szakértőhöz fordultak, illetve a kérelmezőtől is további adatokat kértek.
A szakértő hozzátette, hogy az utónévbizottság 108 nevet javasolt anyakönyvezésre 2021-ben, melyek közül 63 női, 45 pedig férfinév.
Ha mégis kellene, akkor talán az egyik az, hogy nagyon színes a névkérelmek típusa, és a nagy százalékuk külföldi név. De a szülők nehezen tudják elfogadni, hogy magyar állampolgárként minden idegen nevet a magyar kiejtésnek megfelelően, a magyar helyesírás szerint kell bejegyezni. A legtöbb kérelem éppen azért nem kap zöld utat, mert a nevet a szülők idegen helyesírással kérik. Érdekes, hogy ezt hiába tudják, szinte minden héten érkezik kérelem a Maya, Noah, Deniel nevekre. Ezek a nevek Maja, Noé, Dániel formában már régóta anyakönyvezhetők
– ismertette Raátz Judit, hozzátéve, hogy a Nyelvtudományi Kutatóközpont ennek ellenére több külföldi eredetű nevet is elfogadott 2021-ben.
A női nevek közül ilyen például a
De több külföldi eredetű férfinevet is elfogadtak, úgy mint a
A cikkből kiderül, hogy tavaly több olyan női név anyakönyveztetését is elfogadták, amely két név összetételéből keletkezik. Ilyen például az Annazsófia, az Annalea, az Annadóra, az Annadorka, az Elizabella vagy éppen a Minabella – írja a 24.hu.