„Nem lehet tudni, hogy (az adott újságíró) éppen kapott-e egy meghívást egy jó kis hotelbe, és mennyit ajánlottak neki, hogy azt írja meg, amit vissza akarnak hallani a médiából” – mondta Kálmán Mátyás újságíró a Magyar Nemzetnek adott interjúban, és a zsurnaliszták függetlenségét korlátozó szervezetek közül példaként az Amnesty Internationalt említette meg. Korábban Andrej Nosko, a Nyílt Társadalom Alapítvány volt divízióvezetője pedig arról beszélt, hogy félrevezetett külföldi újságírók gyakran írnak valótlanságot a magyarországi helyzetről.
„Nem lehet tudni, hogy (az adott újságíró) éppen kapott-e egy meghívást egy jó kis hotelbe, és mennyit ajánlottak neki, hogy azt írja meg, amit vissza akarnak hallani a médiából” – fogalmazott Kálmán Mátyás egy, a Magyar Nemzet birtokába került Skype-interjúban, amelyben a 24.hu és az Index korábbi munkatársa arról beszélt, hogy különböző NGO-k manipulálják, sőt akár meg is vesztegetik a Magyarországról tudósító újságírókat.
Az interjúban Kálmán Mátyás egy saját korábbi élményéről is beszámolt:
Meghívtak Brüsszelbe és Strasbourgba, hogy egyedi eseményekről tudósítsak. Ilyen szituációkban az újságírókat gyakorlatilag utasítják, hogy hova menjenek és kivel beszéljenek. És ha másik országban van az ember, szüksége is van ilyen szervezőre, akiben megbízhat, hogy a legjobb megszólalókkal és szakértőkkel kösse össze
– fogalmazott az újságíró, aki szerint nem helyes, hogy a sajtó munkatársai ilyen mértékben függenek az NGO-któl.
Ha mindebben egy NGO-ra támaszkodnak, akkor az újságíró teljes mértékben ettől a szervezettől függ, ez pedig nem túl jó dolog. Ha például van valami nagy, nemzetközi esemény, például menekültválság, ami sok újságírót vonz, akkor nyilvánvalóan nem az NGO-k hívják meg őket, hanem küldik őket. De ha már egyszer itt vannak, akkor erősen korlátozott lehetőségeik vannak, hogy kire hagyatkoznak a limitált ittlétük alatt
– fejtette ki Kálmán Mátyás, akitől az interjúban megkérdezték, hogy valóban látott-e olyan NGO-kat, amelyek függő helyzetbe hozták a külföldi újságírókat és akik ténylegesen korlátozták szabadságukat.
Úgy gondolom, hogy a legtöbb NGO ezt teszi, az Amnesty Internationalt is beleértve
– válaszolta az újságíró.
A Magyar Nemzet korábban egy, a birtokába jutott többórás Skype-interjú alapján azt is megírta, hogy Andrej Nosko, aki jelenleg a PILnet európai igazgatója Budapesten, de 2018-ig a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítvány divízióvezetőjeként dolgozott, arról beszélt, hogy amikor a szervezetnél volt, őket is gyakran keresték meg külföldi újságírók, hogy javasoljanak valakit, akivel a magyarországi helyzetről beszélhetnének. Mint mondta:
Nyilvánvalóan egy bizonyos elfogultsággal rendelkező emberek a saját barátaikat vagy kollégáikat ajánlják, akiknek hasonló a meggyőződésük.
Andrej Nosko arra is rávilágított, hogy a külföldi újságírók ki vannak szolgáltatva itteni kapcsolataiknak, mert nem beszélnek magyarul.
Tudja, nem sok külföldi újságíró beszéli a magyart, így például az átlagemberekkel sem tudnak szóba elegyedni, de a helyi híreket sem tudják elolvasni. Ezt saját tapasztalataim alapján mondom, mivel ismertem több korábbi tudósítót, aki sem beszélni, sem olvasni nem tudott magyarul. Ezért a többségük másodlagos forrásokra tud csak támaszkodni. Ezek a másodlagos források pedig ugyancsak erősen torzítanak egyebek mellett a magyar kormány legitimitásával kapcsolatban
– fogalmazott a Nyílt Társadalom Alapítvány volt divízióvezetője. Andrej Nosko példaként említette, hogy a külföldi lapok rendszerint nem írnak arról, hogy a magyar kormány ténylegesen népszerű és sokan támogatják.
Ehelyett például azt írják, hogy a kormány a szabadság korlátozásával tartja fenn a hatalmát
– fogalmazott Andrej Nosko.
Andrej Nosko szavaira Kovács Zoltán is reagált Twitteren.
Talán tévedek, vagy ez nagyon ismerősen cseng?
– írta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, majd hozzátette:
Micsoda nap ez a mai: a Soros György-féle Open Society katonái már-már ugyanazt mondják, mint mi.