A Fidesz–KDNP vezetői a 2018-as választások után a tizenötből öt választókerületi vesztesnek kegyelmeztek meg. Akad köztük olyan is, aki két vereséget követően 2022-ben harmadszorra próbál egyéni mandátumot nyerni.
A 2018-as országgyűlési választásokon 15 olyan egyéni választókerület volt, ahol veszített a Fidesz–KDNP. Ezekben így oszlottak meg a mandátumok akkor:
Budapesten 2018-ban, aztán a 2019-es önkormányzati választásokon is megmutatta az ellenzék, hogy rendelkeznek fővárosi bázissal.
Budapest 15. számú egyéni választókerületében, amelynek székhelye a XVIII. kerület, Kunhalmi Ágnes (MSZP) volt a befutó. Az ezer szavazat felett zárókat rangsoroljuk:
Az MSZP társelnöke az előválasztáson legyőzte a DK-s Ferencz Istvánt, 2022-ben viszont nem Kucsák Lászlóval, hanem Lévai István Zoltánnal kell megküzdenie a mandátumért. Kucsák egyébként 2014-ben nagyjából 60 szavazattal előzte a szocialista politikust.
A 16. számú egyéni választókerületben (XX. kerület) a veterán szocialista, Hiller István nyert.
Egy ideig úgy tűnt, hogy Hiller Istvánnak nem is lesz ellenfele az előválasztáson, végül Vidákovics László mégis rajthoz állt, de így sem férhetett kétség ahhoz, hogy a szocialista politikus lesz az ellenzék 2022-es jelöltje. Kihívója a Fidesz–KDNP részéről újra Földesi Gyula.
A 17. számú egyéni választókerületben (XXI. kerület) az Együtt logója alatt induló, a parlamentbe bejutó, egy LMP-s időszak után független képviselőként politizáló Szabó Szabolcs szerzett mandátumot.
Szabó Szabolcs az előválasztást is behúzta. Németh Szilárdban – aki jelenleg honvédelmi államtitkár – Csepelen töretlenül bízik a Fidesz vezetése, két vereség után harmadszorra is megpróbálja legyőzni Szabó Szabolcsot, aki 2022-ben a Momentum frakciójához csatlakozna.
A 18. számú egyéni választókerületben (XXII. kerület) az akkor még MSZP-s Molnár Gyula szoros versenyben kerekedett felül Németh Zsolton.
Molnár Gyulát egy kívülről nehezen értelmezhető politikai folyamat végén kizárták az MSZP-ből, az előválasztáson a DK színeiben indult, és meglepetésre, ha szűken is – kevesebb mint ötven szavazattal –, de vereséget szenvedett a momentumos Tóth Endrétől.
Az ellenzéki oktatáspolitikus vetélytársa a külügyi bizottság elnöke, a Fidesz-alapító Németh Zsolt lesz, aki 2018-ban csak néhány száz szavazattal maradt le a mandátumról. A négy évvel ezelőtt itt ötödik Orosz Anna nevével április 3-án Budapest 2-es számú választókerületének szavazólapjain találkozhatunk.
2018-ban a 7. számú egyéni választókerület (XIII. kerület) is a szocialistáké volt.
Hiszékeny Dezsőnek nem okozott gondot az előválasztáson sem a momentumos Naszádos Zsófia, sem a DK-s Keszthelyi Dorottya legyőzése. Idén jön a visszavágó, a kormánypárt újra Harrach Tamást indítja.
2018-ban még itt volt Hajnal Miklós is, a Momentum politikusa 2022-ben a Hegyvidéken Fürjes Balázzsal csap össze.
A 8. számú egyéni választókerületben (XIV. kerület) az MSZP-s Tóth Csaba aratott sikert.
A Tóth Csaba körüli ügyek és a rá nehezedő politikai nyomás oda vezetett, hogy a szocialista képviselő meg sem várta az előválasztás végét, visszalépett, de enélkül is Hadházy Ákos lett volna a befutó. Zuglóban a Fidesz–KDNP Jelen Tamást Borbély Ádám önkormányzati képviselőre cserélte az áprilisi választásra.
A 9. számú egyéni választókerületben (X. kerület) Burány Sándor kevesebb mint ezer szavazatnyi különbséggel lett az első.
Az előválasztáson Burány Sándor alulmaradt a DK-s Arató Gergellyel szemben, itt indult még a momentumos Paróczai Anikó is. György Istvánt az elmúlt időszakban államtitkárként és az országos oltási munkacsoport vezetőjeként hallhattuk nyilatkozni. A kormánypártok jelöltje 2022-ben a kőbányai önkormányzat képviselője, Pap Sándor lesz.
A 10. számú egyéni választókerületben (III. kerület) Szabó Tímea közel hétezer vokssal kapott többet kormánypárti ellenfelénél.
Szabó Tímeának nem volt riválisa az előválasztáson, 2022-ben viszont nem Menczer Erzsébet, hanem Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer volt polgármestere a Fidesz–KDNP indulója.
A 11. számú egyéni választókerületben (IV. kerület) a DK-s Varju László szerzett egyéni mandátumot.
Szabó Tímeához hasonlóan Varju Lászlónak sem akadt kihívója az előválasztáson, ám ezúttal Wintermantel Zsolttal, a korábbi újpesti polgármesterrel kell szembenéznie.
A 12. számú egyéni választókerület (XV. kerület) is DK-s sikert hozott.
Az előválasztáson is a DK-é lett ez a választókerület, de a jelölt nem Hajdu László, hanem Barkóczi Balázs, aki a momentumos Palocsai Béla ellen győzött. A másik oldalon is történt változás, László Tamás helyett Pintér Gábor, a fővárosi közgyűlés tagja indul.
Az 5. számú egyéni választókerület (VII. kerület) a DK harmadik egyéni mandátumát hozta.
Az előválasztás is Oláh Lajos sikeréről szólt, a momentumos Tompos Márton és a jobbikos Beleznay Zsuzsanna előtt. Április 3-án Erzsébetvárosban/Terézvárosban már nem Bajkai István, hanem Kovács Balázs Norbert lesz az ellenfele.
A 2018-ban itt harmadik helyen zárt Stummer János 2022-ben Békés 1-ben próbálkozik az egyéni mandátumszerzéssel.
Budapest 1-es számú választókerületében (V. kerület) született az LMP egyetlen egyéni mandátuma.
Csárdi Antal az előválasztáson a momentumos Gelencsér Ferenc ellenében nyert, a Fidesz vezetése itt is cserélt, Hollik István helyett Böröcz Lászlót állítják rajthoz. Hollik István a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatójaként tevékenykedik, Böröcz László a Fidesz egyik frakcióvezető-helyettese.
2018-ban Fejér megye 4-es számú választókerületében (Dunaújváros) volt egyedül jobbikos győztes, Pintér Tamás személyében.
Pintér Tamás 2019-ben polgármester lett, az összellenzéki támogatást élvező Kálló Gergely a Jobbiknál tartotta a mandátumot az időközi választáson, aztán az előválasztáson nagy fölénnyel utasította maga mögé a momentumos Kovács Jankát. 2022-ben kormánypárti részről Mészáros Lajosé, a dunaújvárosi kórház főigazgatójáé a feladat, hogy legyőzze.
Baranya megye 1-es számú választókerületében (Pécs) a függetlenként induló, ellenzéki támogatást élvező, jelenleg a Párbeszéd frakciójában aktív Mellár Tamás nyert.
Bár voltak olyan pillanatok, amikor úgy tűnt, hogy Mellár Tamás nem is indul az előválasztáson, végül megelőzte Nemes Balázst, 2022-ben Kővári János ellen próbálhat újra mandátumot szerezni.
Budapesten kívülről is kapott egy mandátumot az MSZP, Szabó Sándor Csongrád megye 1-es számú választókerületében (Szeged) győzött.
Szabó Sándor az előválasztáson simán verte a DK-s Binszki Józsefet, 2022-ben újra Bartók Csaba a Fidesz–KDNP jelöltje. A momentumos Mihálik Edvin idén Csongrád-Csanád megye 2-ben tűnik fel.
Orbán Viktorék összességében a tizenöt vesztes választókerületből tíz helyen cseréltek jelöltet, ebből nyolc fővárosi helyszín. A kormánypártok 106 egyéni jelöltjének névsorát ebben a cikkünkben találja.
(Borítókép: Orbán Viktor 2021. november 14-én. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)