Reneszánszát éli a lomtalanítás Budapesten: szervezett módszerek alapján gyűjtik be a – gyakran vidéki – lomisok az utcán hagyott kincseket. Gyakran bandaháborúhoz is vezethetnek a rosszabb húzások, a „foglalt" táblák leakasztása komoly indulatokat válthat ki, ami késelésekbe, baltás támadásokba torkollhat.
A lomtalanítás (más néven: lomizás) ma már egy komplett szakmává nőtte ki magát: a gyakran vidékről érkező csapatok először felmérik a területeket, majd a nagyobb potenciállal rendelkező kapualjakat őrszemek foglalják el, hogy a kihordott lomokat őrizzék – számolt be a Metropol, miután ellátogatott a csepeli Csillagtelepre, amit vasárnap hajnaltól elleptek a modern kincskeresők.
Miközben a társaságok női tagjai sasszemként ügyelnek a zsákmányra, a férfiak egy biztonságos parkolóhelyet keresnek, ahol minél gyorsabban be tudják gyűjteni a lomikat.
Messziről jöttünk el idáig, de Budapesten mindig jó értékesíteni a lomokat. Volt, hogy több százezer forintot kerestünk egy nap alatt. Király ez a lomtalanítás!
– mondta egy vidékről érkező lomizó a Csillagtelepen.
Már elterjedt módszer lett a „foglalt" tábla kiakasztása egyes területeken, sokan így foglalnák le a szerintük kecsegtető kincseket, azonban senkinek sincs joga lefoglalni a területet – mondta egy helyi gyűjtögető.
Ma már a lomizás sem fenékig tejfel, a területfoglalás vérre menő harccá lett: rendszeresek a késelések és a baltás támadások a vidéki lomisoknál, sokan Azt hiszik, övék a környék
– tette hozzá, szerinte a profi lomisok már éjszaka kiakasztják a táblákat egyes területeken, amiknek a levágása akár vérre menő harcba is torkollhat.
A februári lomtalanítási időpontok az alábbiak:
(Borítókép: Lomtalanítás az V. kerületben 2012. február 25-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)