Február 23-án, életének 93. évében elhunyt Tersztyánszky Ödön, az Alkotmánybíróság volt tagja, aki alkotmánybírói esküje előtt három évtizeden át polgári bíróként ítélkezett.
Tersztyánszky Ödön 1929. október 8-án született Budapesten, középpolgári családban. Édesapja az 1928. évi nyári olimpiai játékokon kardvívásban egyéni olimpiai bajnoki címet szerzett, de tagja volt az aranyérmes magyar kardcsapatnak is. Pályája csúcsán távozott el, amikor harminckilenc évesen közúti balesetben meghalt.
Édesapjának emléke pszichésen is befolyásolta az életét, hiszen miközben megbecsülés vette körül, nyomasztotta a magas elvárás.
Az Érseki Katolikus Gimnáziumban vértezte fel magát a megpróbáltatások elviselésére. Az iskolában ugyan szigorúan betartották az egyházi előírásokat, az intézmény mégsem volt bigott. Az abszolút hallású fiatalember karmesternek készült, de zilált anyagi körülményei miatt nem folytathatta zenei tanulmányait. 1948-ban érettségizett. Óriási szerencséjére „vitéz horthysta ezredes” apja osztályidegen voltát az akkor még közismert sportolói múltja enyhítette, mert így a „népi felvételi káderbizottság” elfogadta a felvételi kérelmét a jogi egyetemre.
Háromévi tanulás után ismét közbeszólt a történelem: családi származása miatt deportálták. A Nógrád megyei Ősagárd nevű falucskában kaszált, fát vágott, megtapasztalhatta a parasztemberek együttérzését, akiknek sorsát megismerve megtanulta őket tisztelni. A váci vasöntöde segédmunkásaként elektrotechnikusi oklevelet szerzett. 1957 elején az öntödétől sikerült ajánlólevelet szereznie az egyetem befejezésére. 1957 szeptemberében avatták jogi doktorrá.
Bírósági fogalmazóként nyelvtanítással, zongorahangolással tartotta fenn magát és édesanyját. A szakvizsga után, 1959-ben büntetőbírói állást ajánlottak fel neki, de lelkiismereti okok miatt nemet mondott. Polgári bíró lett. Feleségétől, Vasadi Évától, aki később szintén alkotmánybíró lett, három leánygyermeke született.
Három évtized alatt a járásbíróságtól a Legfelsőbb Bíróságig vitte az útja.
Ő volt az első bíró Magyarországon, aki 1963–64-től magnóra diktálta a tárgyalási jegyzőkönyvet.
Amikor a nyolcvanas évek közepén polgári eljárásjogi szemináriumot vezetett az egyetemen, gyakorló bíróként gyakran beszélt arról, milyen hasznos a magnetofon használata a tárgyaláson. Az egyetemi hallgatókkal is sokat gyakoroltatta, hogyan lehet egy polgári per lényegét tömören összefoglalni.
Mi, igazságszolgáltatási bírák általában konkrét ügyeket intéztünk el, ritkán lehetett az egyik ügyben meghozott ítéletet vagy álláspontot átkopírozni egy másikra. Egy tudós, ha kialakítja az álláspontját egy kérdésről, ragaszkodik hozzá. A bíró a tudósnál sokkal kevésbé kötődik a precedensekhez, mert mindig az adott ügyet veti össze a jogszabállyal. Szemben azzal a típussal, aki szereti ismételni önmagát, mert sablonosan dolgozik.
Már éppen megbarátkozott a nyugdíjba vonulás gondolatával, amikor 1989 végén Solt Pál főtanácsadónak hívta az Alkotmánybíróságra. Néhány hónappal később, 1990 júliusában kilenc évre alkotmánybírónak választották. Igyekezett erősíteni az alkotmánybírósági tevékenység bírósági jellegét. Eleinte tartottak például a rendes bíróságokra jellemző tárgyalásokat is, mint például a halálbüntetés eltörlésére vonatkozó indítvány esetében, de szerinte a szóbeliség nem vált be, mert nagyon rossz volt a hatásfoka, nehezen lehetett a vitát mederben tartani. A felek meghallgatása a későbbiekben már írásban történt.
alkotmánybírói mandátumának lejárta után még évekig a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tanított.
Életének 93. évében, február 23-án érte a halál. Az Alkotmánybíróság jelenlegi és volt tagjai, munkatársai Tersztyánszky Ödön személyében gyászolják a bírói hivatás elhivatott gyakorlóját, az alkotmánybírósági eljárás jogát kidolgozó munkatársat, az Alkotmánybíróság volt tagját.