Az elmúlt tizenkét év a családi gazdaságok, a családokon alapuló kis- és közepes gazdaságok megerősítésének, „helyzetbe hozásának" évtizede volt, közölte az Agrárminisztérium.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett Nőnapi Gazdaasszony Fórum című szakmai rendezvényen azt mondta, hogy
a családi gazdaság mindig azt a családot jelentette, ahol nők és férfiak, gyermekek, szülők, nagyszülők egymást segítve igyekeznek a jövőt építeni.
Emlékeztetett, hogy az elmúlt időszakban megújították a családi gazdaságok szabályozását, valamint létrejött a gazdaságátadási szabályozási csomag, amely a generációk közötti átadást szeretné könnyebbé tenni.
Kitért arra is, hogy az őstermelő családi gazdaságok számára kedvező adózási környezetet teremtettek, példának okáért megemlítette a 2021 év elejétől új, 1500 milliárd forint értékű pályázati csomagot biztosítottak a gazdálkodók, az élelmiszer-gazdaság szereplői számára. Megnyugtatásképp kihangsúlyozta Feldman Zsolt, hogy március végéig kifizetik a területalapú támogatásokat és a kapcsolódó agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat, hogy a tavaszi munkákhoz szükséges likviditást, finanszírozást biztosítani tudják.
Az államtitkár szerint nehéz időszakban vagyunk, hiszen spekulációk vannak a forinttal szemben, és a brüsszeli energiapolitika komoly hatással van a magyar gazdaságra.
Egyértelműen alapelvüknek tekintik a minisztériumban azt, hogy ne a magyar lakosság, a magyar gazdálkodók fizessék meg egy „elhibázott európai politika" árát, és próbált a pozitív részekre fókuszálni.
Az elmúlt tíz évben a magyar agrárium termelékenysége, hatékonysága a második legnagyobb mértékben nőtt az Európai Unióban. A magyar agrárium felkerült az európai mezőgazdaság térképére.
A 2023-ban induló új támogatáspolitikai ciklusban a tervek szerint a források több mint 50 százalékával azt a fejlesztéspolitikai irányt szeretnék folytatni, amelynek kedvezményezettjei voltak a kis- és közepes gazdaságok, a családi gazdaságok az elmúlt években, írta meg az MTI Feldman szavai.
Mellette még felszólt Detre Miklós, a Magyar Államkincstár mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokért felelős elnökhelyettese, szerinte a MÁK, mint az agrártámogatások kifizetéséért felelős szervezet, mindent megtesz annak érdekében, hogy a gazdálkodók minél hamarabb juthassanak az agrártámogatásokhoz. Az idén az egységes kérelemhez kötődő támogatások
95 százalékát a tervek szerint március 31-ig, három hónappal a tényleges határidő előtt, teljesíteni fogják.
F. Kovács Sándor, Jász-Nagykun-Szolnok megye 3-as számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője és képviselő-jelöltje szavai szerint a nők tartják össze a családot és gondoskodnak a családtagokról, az „ő vállukon van a nemzet jövője".
A szakmai eseményen többek között bemutatták a mobilgazda alkalmazás fejlesztéseit. A mobilgazda a kincstár saját fejlesztésű mobilalkalmazása, ami különféle ügyfélszolgálati, tájékoztatási, ügyfélnyilvántartási illetve kérelem beadáshoz szükséges, fényképkészítési funkciókat is tartalmaz. Az alkalmazás már elérhető Android és iOS eszközökön, hozta le mindezt az MTI.