Az orosz–ukrán háború miatt előtérbe kerültek a menedékjog kérdései. Mi a különbség a menekültek és a migránsok között? Mit értünk származási, fogadó-, tranzit- vagy frontország alatt? Milyen jogaik vannak a menedékeseknek, az oltalmazottaknak és a befogadottaknak? Hol lehet beadni a menedékeskénti elismerés iránti kérelmet? Cikkünkben összefoglaltuk a főbb tudnivalókat.
Az Alaptörvény XIV. cikke szerint Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be. Idegen állampolgár – ide nem értve a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyeket – Magyarország területén a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelme alapján élhet. Hazánk – ha sem származási országuk, sem más ország nem nyújt védelmet – kérelemre menedékjogot biztosít azoknak a nem magyar állampolgároknak, akiket hazájukban vagy a szokásos tartózkodási helyük szerinti országban
faji, nemzeti hovatartozásuk, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozásuk, vallási, illetve politikai meggyőződésük miatt üldöznek, vagy a közvetlen üldöztetéstől való félelmük megalapozott.
Nem jogosult menedékjogra az a nem magyar állampolgár, aki Magyarország területére olyan országon keresztül érkezett, ahol üldöztetésnek vagy üldöztetés közvetlen veszélyének nem volt kitéve. Úgy is fogalmazhatunk, hogy minden menekült migráns, de nem minden migráns menekült. A migránsokkal ugyanis a nemzeti kormányok saját jogszabályaik szerint bánnak, míg a menekültekre nemzetközi egyezmények vonatkoznak.
A menedékjog a 2007. évi LXXX. törvény alapján egy olyan jogintézmény, amely feljogosítja az azt megszerző külföldi személyt, hogy hazánk területén tartózkodjon, és egyidejűleg védelmet is biztosít számára a visszaküldés, a kiutasítás és a kiadatás ellen.
A menedékjog típusai:
Menedékkérőknek pedig azokat nevezzük, akik menekülteknek mondják magukat, de még nem kapták meg a menekülti jogállást. Az ilyen személyeknek abban az uniós tagállamban kell védelmet kérniük, ahová először beléptek. Menekültstátuszt vagy más nemzetközi védelmi jogállást csak azt követően kaphat valaki, hogy a tagállami hatóságok ezt megítélték neki. Ez azt jelenti, hogy a menedékkérők nem tekinthetők automatikusan menekülteknek.
A menekültekkel ellentétben migránsoknak hívjuk azokat a személyeket,
akik nem közvetlen fenyegetés vagy üldözés elől menekülnek, hanem elsősorban a jobb életkörülményeket keresik, és munka, tanulás vagy családegyesítés céljából indulnak útnak.
A menekülteket a nemzetközi jog, azon belül is az 1951. évi genfi egyezmény védi, a menekültügyi eljárást pedig a tagállamok a saját idegenrendészeti joguk és eljárásaik alapján folytatják le.
2015 óta hazánk kiemelt tranzitországnak tekinthető a kontinensen kívülről – Törökországon keresztül – érkező tömeges migrációban. A kelet-mediterrán útvonalon Görögországba érkezők a nyugat-balkáni szakaszon folytatják útjukat Nyugat-Európa felé. Hét évvel ezelőtt néhány hónap alatt csaknem egymilliós tömeg vándorolt át az érintett országokon. Az érkezési számok azóta évről évre mérséklődtek az Európai Unió egészét tekintve, de évente néhány százezren különösebb gond nélkül bejutnak valamelyik frontországba: mint például Spanyolországba, Olaszországba vagy Görögországba.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint Magyarországra március 20-ig 312 200 menekült érkezett a háború elől Ukrajnából, míg Lengyelországba 2 083 854, Romániába 535 461, Moldovába 365 197, Szlovákiába 250 036, Oroszországba 231 764, Fehéroroszországba 3765.
A magyar kormány már az orosz–ukrán háború legelső napján, február 24-én rendeleti úton módosította a menedékjogi törvényt, amelyben leszögezte:
hazánk védelmet nyújt az Ukrajnából menekülőknek, és nemcsak a kárpátaljai magyaroknak, hanem az ukrán állampolgároknak is.
Ezzel lehetővé tették az Ukrajnából érkező ukrán állampolgároknak, de az Ukrajnában jogszerűen tartózkodó, ukrán állampolgársággal nem rendelkező más személyeknek is, hogy nálunk nyújthassák be menekültügyi kérelmüket. Erre a korrekcióra azért volt okvetlenül szükség, mert a korábbi szabályozás szerint csak két külföldi képviseleten – köztük Kijevben – lehetett beadni menedékkérelmet, a határon nem.
Azok az ukrán állampolgárok, akiknek van biometrikus útlevelük, három hónapig szabadon tartózkodhatnak és mozoghatnak az Európai Unión belül. Biometrikus útlevél nélkül viszont nem utazhatnak tovább Magyarországról az EU más országaiba.
Március 8-a óta az ukrán állampolgárságúak menedékes státuszt kérhetnek Magyarországon. Ezt a védelmet az ukrán állampolgárok, családtagjaik és az Ukrajnában elismert menekültek és családtagjaik kaphatják meg, független attól, hogy közvetlenül Ukrajnából érkeztek-e hazánkba. Ez a védelem azonban csak akkor jár, ha február 24-e előtt Ukrajnában tartózkodtak.
A menedékeskénti elismerés iránti kérelem benyújtására személyesen van lehetőség a kialakított gyűjtőpontok bármelyikén a nap 24 órájában vagy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság bármely ügyfélszolgálati irodáján ügyfélfogadási időben. A Budapest, Harmat utca 131. szám alatt található ügyfélszolgálati iroda a hét minden napján, hétvégén, valamint munkaszüneti napokon is segíti az ideérkezőket.
Az Ukrajnából menekülők számára további gyakorlati információk találhatók az alapvető jogok biztosának honlapján.
(Borítókép: A háború elől Ukrajnából menekülő emberek egy Lengyelországba tartó vonaton ülnek a nyugat-ukrajnai Lvivben 2022. március 15-én. Fotó: MTI / EPA / Mykola Tys)