Tizenötezer négyzetméterrel több zöldfelület lesz a Városmajorban – derült ki a terület megújítására kiírt nyílt tervpályázat eredményhirdetésekor. Ha minden jól alakul, még egy kis tó is lesz a parkban.
Lezárult a nyílt tervpályázat a Városmajor megújítására. A parkidegen funkciók kizárásával és a burkolt felületek csökkentésével 240 év után először nő a park területe, nem is kicsit: 15 ezer négyzetméterrel több lesz a zöld Buda legrégibb parkjában. „Családbarát pihenőparkként születik újjá a Városmajor” – mondta kedd délelőtt Fürjes Balázs, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár.
A terület megújítására kiírt nyílt tájépítészeti tervpályázat szakmai zsűrijének elnöke hozzátette: ha megegyezés születik a szabadtéri színpad elköltöztetéséről,
a Városmajorban vízfelület is lesz: egy tó a templom mögött és egy kis ér az egykori Ördög-árok vonalán.
A Városmajor eredetileg az Ördög-árok ártere, sokáig kaszáló, illetve katonai tulajdonú terület volt. 1729-ben Buda város tanácsa 3000 konvenciós forint elővételi jogon megvásárolta Gróf Daun városparancsnoktól, ahol az korábban kertészetet és majort létesített.
1785-ben II. József rendeletére kellett a Városmajor mai területén közparkot létesíteni. A helytartótanács Tallherr József állami építészt bízta meg a kertészeti tervek elkészítésével, és Kock Antal városi kertész kezdte el a kerttelepítést 1787-ben, az akkor divatos franciakertek mintájára a budakeszi és a dunabogdányi erdőkből vásárolt 3000 fát ültettek el. Ezeket a legöregebb szilfákat 1989-ben vágták ki.
A 19. század elején ideköltözött a budai vurstli, ami a környék leromlásához vezetett: a gondozatlan parkon az Ördög-árok poshadt vize folyt végig. 1920-ban annak befedésével és az ezt követő parkrekonstrukcióval éledt újjá a park. Ekkor készült az Árkay Aladár tervezte Városmajori Jézus szíve plébániatemplom, a BSE-sportcsarnok, valamint a fogaskerekű vasút is.
A park mai fenntartója a Főkert Zrt. Itt működik a Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola is.
Az elmúlt 240 év alatt a park zöldje összement és megkopott. Kisebb lett a mérete; játszóterei, közösségi sporteszközei, kutyás területe, utcabútorai távolról sem XXI. századi színvonalúak. Éppen a zöldebb, jobb, családbarátabb Városmajorért a kormányzati Budapest Fejlesztési Központ, együttműködve a fővárosi és kerületi önkormányzatokkal és a park ügyét szívén viselő civilekkel, nyílt tájépítészeti tervpályázatot írt a Városmajor megújítására.
A tervpályázat eredményét kedd délelőtt Fürjes Balázs közösen ismertette Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármesterrel, Erő Zoltán budapesti főépítésszel és Vitézy Dáviddal, a kormányzati Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatójával.
A pályázaton 14 tájépítészcsapat indult el, közülük választotta ki a zsűri a győztes pályázatot, amelyet az OpenSpace Kft. tájépítész-iroda és a Deichler Jakab Stúdió csapata készített. A zsűri döntése alapján ők készíthetik el a Városmajor megújításának részletes terveit.
A második helyen a Garten Studio Kft. tájépítészcsapata végzett.
A harmadik helyen holtversenyben az Objekt Tájépítész Iroda, a Geum Műterem Kft. az Archikon építésziroda és a Közlekedés Kft. közös csapata, valamint a Lépték-Terv Tájépítész Iroda és a Hello Wood csapata lett.
A zsűri döntése alapján a kiírók megveszik az s73 Tájépítész Tervező Iroda Kft. és az Óbuda Építész Stúdió Kft. közös parktervét, illetve Hulej Miklós Lajos, B. Tóth Dániel, Tot Kristóf, Bedrossian Ádám Krisztián, Gazdag-Iványi Kinga Anna, Orbán Csenge Dorottya, Dormán Miklós és Torbágyi Örs tájépítészek magánszemélyként beadott közös parktervét is.
A zsűri fontosnak tartotta, hogy az új Városmajor egyszerre legyen természetközeli pihenőkert, zöld tisztásokkal, napozóréttel, nagy tóval a közepén, és játszóterekkel, közösségi sportpályákkal felszerelt családbarát szabadidőpark. A tervek szerint a jövőben babakocsival, biciklivel és gyalogosan is könnyen megközelíthető lesz a Városmajor.
Fürjes Balázs a tervpályázat eredményhirdetésén úgy vélte: a győztes pályamű úgy újítja meg a közel 240 éves Városmajort, és teszi azt 21. századi, modern és kényelmes parkká, hogy közben bővíti a park zöldjét, vízfelületet hoz létre, és erősíti a természetközeli karaktert.
Fürjes Balázs, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár a győztes pályázat ismertetésekor ígéretet tett arra, hogy a részletes tervek kidolgozásába a budaiakat is bevonják majd: több fórumot, szakmai workshopot is szerveznek, hogy a kerületi lakosok a park megújításának minden fázisát véleményezhessék, segíthessék.
(Borítókép: A Városmajor látványterve, készítette: Karlinger Manó. Forrás: Budapest Fejlesztési Központ)