Az április 3-i országgyűlési választások után először tartott Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.
Gulyás Gergely a Kormányinfó elején ismertette a választások utáni közjogi helyzetet: a kormány megbízatása az új Országgyűlés alakuló üléséig, május 2-ig tart. Ezt követően, az új kormány felállásáig ügyvezető kabinet lesz, de politikai értelemben a tegnapi kormányüléssel már véget ért a munkájuk.
A jelenlegi szándék szerint a május 16-i héten választhatja meg az Országgyűlés a miniszterelnököt, ezt követően egy-két nappal alakulhat meg az új kormány. Ennek feltétele, hogy a parlament elfogadja a kormány szerkezetéről szóló törvényt.
Közben Orbán Viktor tárgyalásokat folytat az új kormány megalakításáról. Az is kiderült, hogy Kocsis Máténak kormányzati feladatvállalást ajánlott, de a Fidesz frakcióvezetője jelezte, ha választhat, akkor továbbra is ezt a pozíciót töltené be, így Orbán Viktor erre kérte fel a politikust.
Az új kormánystruktúrával összefüggésben Gulyás Gergely részéről elhangzott, hogy az önálló egészségügyi minisztérium a baloldali kampány része volt, nem lesz külön tárcája a területnek. A miniszter az Index újságírójának kérdésére az oktatási minisztériumról úgy fogalmazott, hogy általában az oktatás és a kultúra szokott együtt lenni, jelenleg bármi elképzelhető, az is, hogy az oktatás kikerül az Emberi Erőforrások Minisztériuma alól.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy a járványügyi veszélyhelyzet május 31-én véget ér.
A kormány viszont az Alaptörvény módosítását kezdeményezi, hogy háború esetén is biztosított legyen a kabinet cselekvőképessége.
A veszélyhelyzet tényállását a humanitárius katasztrófa, valamint a szomszédos országban zajló háborús konfliktus esetével egészítenék ki.
A miniszter a háborúval kapcsolatban leszögezte, Magyarország továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a béke mielőbb helyreálljon, de mérsékelt a befolyásunk. Azt reális forgatókönyvnek nevezte, hogy a háború akár még hónapokig, sőt akár évekig is tartson, ráadásul az orosz csapatmozgásokból az látszik, hogy a jelenleginél is intenzívebb harcok jöhetnek.
A tárcavezető az Index kérdésére elmondta, hogy az orosz fél bizonyos feltételek teljesülése mellett nyitott a budapesti béketárgyalásra, de az ukránok inkább Törökországot választanák helyszínként.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a menekülthelyzet számait ismertette: eddig 625 ezren érkeztek Magyarországra, összesen 17 ezer menedékes kérelmet nyújtottak be, valamint több mint százezer ideiglenes tartózkodási engedélyről is beszámolt. A magyar állam eddig 40 milliárd forintot fordított a menekülthelyzetre.
A Kormányinfón a fentiek mellett újságírói kérdésre kiderült:
Ha további részletekre kíváncsi, itt találja percről percre közvetítésünket.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)