A DK és a Jobbik szerint a különadók terheit végül a magyar emberekre fogják áthárítani az érintett gazdasági szereplők. A Mi Hazánk úgy látja, szolidaritásadó bevezetését már ők is javasolták, de a Fidesz érdekeltségű cégeket sem szabad kihagyni ezek sorából.
A DK szerint a Fidesz megszorító csomagja elfogadhatatlan. Amellett, hogy a forint történelmi mélyponton van, az infláció pedig az egekben, a Gulyás Gergely és Nagy Márton által a csütörtöki kormányinfón bejelentett rendelkezések újabb drágulást fognak eredményezni. „A kormány újabb különadóit végül az emberek fogják megfizetni.”
Az életünk számos részét fogják drágábbá tenni: növekedni fognak a banki díjak és költségek, a biztosítási díjak, drágábbak lesznek a gyógyszerek és a repülés is, elkezdődött tehát a Fidesz által eddig kézzel-lábbal cáfolt kormányzati megszorítás
– írja a DK szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Hozzáteszik: az elhibázott gazdaságpolitika költségeit ne az emberekkel fizettessék meg. Nem támogatjuk a gyógyszerárak, a biztosítás, a bankolás költségeinek emelését és a repülést érintő áremeléseket sem. A DK szerint Orbán Viktor és a Fidesz hibái miatt Orbán Viktornak és a Fidesznek kellene fizetnie, nem a magyar embereknek.
A Jobbik nem hiszi, hogy a 800 milliárdos elvonást csak a cégek és a gazdasági szektorok „extraprofitját” fogja érinteni. A párt szerint egyelőre az sem világos, hogy mi számít extrának, és nem hiszik, hogy ebben a kérdésben ne lenne részrehajló a kormány. Úgy gondolják, hogy a „fideszes” valóság másról szól:
az úgynevezett rezsivédelmi és honvédelmi alapba betuszkolt közel ezermilliárdnyi különadót majd az élelmiszer- és szolgáltatási árakban látják viszont és fizetik meg a családok.
A Jobbik azon az állásponton van, hogy nincs arra garancia, hogy a kereskedelmi multicégek és a bankok az extraadók terheit nem fogja áthárítani az emberekre.
Orbánék megszorító intézkedéseinek a kárvallottjai a magyar családok lesznek.
– reagáltak közleményükben.
A Mi Hazánk szerint a pártjuk által két évvel korábban előterjesztett járványszolidaritási adójavaslatot fogja végrehajtani a kormány, akkor ők a tech óriáscégek, a kaszinók, a gyógyszeripari vállalatok és az extraprofitot termelő multinacionális cégek, illetve kereskedelmi láncok megadóztatását indítványozták.
Orbán Viktor bejelentésével, hogy két éven keresztül megadóztatják az extraprofitot termelő nagy cégeket: a bankokat, a biztosítókat, a nagykereskedelmi láncokat, az energiaipari és kereskedő cégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, a kormány tulajdonképpen végrehajtja a Mi Hazánk járványszolidaritási adóról szóló korábbi javaslatát.
– írta a párt közleményében. Hozzátették: a Fidesz-oligarchák érdekeltségeibe tartozó gyógyszercégeket, kaszinókat kihagyták a rendeletből, pedig ezek a szektorok sokmilliárdos extraprofitra tettek szert az elmúlt években is.
Követeljük, hogy ezekre is vonatkozzon a különadó és az oligarchák hatalmának megtörése érdekében javasoljuk a gazdasági közszereplő fogalmának bevezetését, hogy a milliárdos közbeszerzések nyerteseire is vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség vonatkozzon.
– írta Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke.
A Párbeszéd egyetért a multinacionális vállalatok megadóztatásával, az igazságos közteherviselés érdekében ők is nyújtottak be javaslatot a parlamentben az elmúlt években.
De szükségesnek látjuk a nagy magánvagyonok-, a luxusfogyasztás-, a spekulációs tőkemozgások-, az arctalan magántőkealapok -, az állami közbeszerzések NER-es nyerteseinek, a környezetszennyező nagyvállalatok megadóztatását is!
– írják az MTI-hez eljuttatott közleményükben. A pazarló állami beruházások felfüggesztésével is egyetértenek, de szerintük nem elég itt megállni:
Le kell állítani a Paks2 beruházást, a Budapest-Belgrád vasútvonal és a Fudan elitegyetem kínai hitelből kínai cégekkel való építését, a Fertő-tavi pusztítást, a Városliget beépítésének folytatását!
– teszik hozzá. Álláspontjuk szerint az extraprofitbevételeket a klímavédelem keretein belül - a társasházi lakások, családi házak energiahatékonysági felújítására, zöldenergia előállítás bővítésére - kellene fordítani, valamint az alacsony keresetűek bérkompenzációjára, a pedagógusok, egészségügyi-, szociális, kulturális és egyéb dolgozók fizetésemelésére.
(Borítókép: Toroczkai László, a Mi Hazánk vezérszónoka felszólal az alaptörvény tizedik módosítását célzó javaslat vitáján az Országgyűlés plenáris ülésén 2022. május 10-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)