Köveken, faágakon, csigaházakon zenél Dés András és az Erdőkerülő Quartet június 4-én a bakonyi Szent Mauríciusz-monostorban.
Ki gondolná, hogy az erdő akusztikája veri a legjobb koncerttermekét? Pedig nincs ember, aki ha belép az erdőbe, ne érintené meg az atmoszféra, a levegő, a táj. És persze az akusztika, ami mindennél fontosabb egy zenész számára. Dés András dzsesszmuzsikus ezek miatt indult el a Bakonyba három zenésztársával és egy hangmérnökkel 2019 nyarán.
Hangszert nem is vittek magukkal, hanem az ott talált köveket, faágakat, csigaházakat szólaltatták meg,
időnként pedig kisegítette őket egy-egy madár.
Dzsesszzenészként mindig is a spontaneitás vonzott, amikor az ember zeneileg kockázatos és meglepő helyzetekbe viszi bele magát és zenésztársait. Amikor nem tudsz felkészülni a következő pillanatra. A nagy dolgok a peremvidékeken történnek
– vallja Dés András. A terv annál is jobban sikerült, mint várta. A helyszínkeresésnél hamar rábukkantak egy varázslatos vadászházra csörgedező patakkal, nagy tisztással, csenddel. Csakhogy
nyári megérkezésükre a patak kiszáradt, a tisztás áthatolhatatlan bozóttá sűrűsödött, a felvétel utolsó napjára pedig a Bakony Rally hangzavara verte fel az erdőt.
Nem beszélve arról, hogy az első nap összegyűjtött faágak és egyéb természetes hangszerek éjjel bőrig áztak, ezért másnap ismeretlen hangon csendültek fel.
Tetszett nekünk a vad, rusztikus, szinte őserdőszerű táj, jó nagy adagban kaptuk meg a váratlant és kiszámíthatatlant. Az egész helyzet maga volt a dzsessz.
Dés zenésztársaival, Fenyvesi Márton gitárossal, Ávéd János szaxofonossal, Szandai Mátyás nagybőgőssel és Szabó Viktor hangmérnök segítségével elkészítette az einschliesslich című albumot, amelyet épp az első pandémiás lezárás előtt mutattak be.
Az első lezárás alatt döbbentem rá, hogy az új helyzet fényében milyen kísérteties jó pár számunk címe, mint például a Ghost Town, a Life Sings On, a Cautious Party vagy a Long Distance Relationship. Az erdő mindenesetre része volt az alkotási folyamatnak, a lombok suhogása, az erdei élőlények neszezése párbeszédbe lép a zenével. Madarak több ihletett pillanatban is közbeszólnak, például az utolsó, Epilogue című számban, tökéletes ritmusérzékről tanúskodva, tulajdonképpen a lemez lezárásaképpen.
A természetnek való kiszolgáltatottság erősítette a zenészek egymásrautaltságát. Emellett nagy kihívás volt, hogy a biztonságos és békés stúdiókörnyezettel szemben itt nem lehetett utólag belenyúlni, belejavítani a termékbe.
Csúcsra járattuk a spontaneitást és improvizációt.
Dés András és az Erdőkerülő Quartet június 4-én a Kultháló egyik bázisát képező a Szent Mauríciusz-monostorban játszik. A Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretén belüli rendhagyó lemezbemutató koncert látogatóközponti belépőjeggyel ingyenesen látogatható.
(Borítókép: Dés András. Fotó: Somogyi Lajos)