Egy egészségügyi központban nyitott tüzet egy férfi az oklahomai Tulsában. A hatóságok közlése szerint négy ember, köztük a feltételezett elkövető is meghalt – írja a Reuters.
A tulsai rendőrkapitányság helyettes vezetője, Eric Dalgleish az eset után egy sajtótájékoztatón megerősítette a történteket. Közölte továbbá, hogy a feltételezett elkövető is meghalt, a rendőrség szerint a férfi öngyilkos lett. Egyelőre nem világos, hogy mi váltotta ki a merényletet.
Dalgleish nem hozta nyilvánosságra a feltételezett elkövető nevét, de a rendőrség megállapította, hogy egy puska és egy pisztoly is volt nála; úgy tűnik, mindkét fegyverrel lőttek a helyszínen.
A rendőrség feltételezte azt is, hogy a gyanúsított bombát helyezhetett el az oklahomai Muskogee-ban, Tulsától mintegy 80 kilométerre. Kiürítették a házat, és mindenkit arra kértek a környéken, hogy maradjanak biztonságos helyen. Az oklahomai autópálya-rendőrség tűzszerészei végül átvizsgálták a házat, de nem találtak benne semmilyen robbanószert.
A texasi Uvalde-ban, egy általános iskolában történt lövöldözés után, amely 19 gyermek és két tanár életét követelte, számos politikus, közéleti személyiség és aktivista követelte az amerikai kormánytól, hogy tegyen valamit azért, hogy tömeges lövöldözések ne ismétlődhessenek meg.
De már azóta is legalább 14 tömeges lövöldözés történt az Egyesült Államokban Kaliforniától Arizonán át Tennessee-ig – írta meg a Washington Post. Csak az elmúlt kicsivel több mint egy hétben, így az ünnepi hétvégén – amely a szombatot, a vasárnapot és a hétfői szövetségi ünnepet, a Memorial Dayt, amelyen a szolgálatteljesítés közben meghalt amerikai katonákra emlékeznek, foglalja magába – legalább 11 lövöldözés történt.
A Gun Violence Archive (GVA) nevű nonprofit szervezet meghatározása szerint azokat az eseményeket lehet „tömeges lövöldözésnek” nevezni, amelyekben négy vagy több ember sebesül vagy hal meg, az elkövetőt nem számítva.
Mint azt megírtuk, az elmúlt évtizedben több mint kilencszáz lövöldözés történt iskola területén Amerikában. Több mint hatvan év után, amikor a gépjárműbaleset volt a vezető halálok a fiatalok körében, 2017 óta a fegyverek több, 1–24 év közötti amerikait öltek meg. 2020-ban több mint tízezer amerikai fiatalt öltek meg lőfegyverrel, két évtizeddel korábban hétezret. A tanulók szinte minden iskolában részt vesznek megelőző gyakorlatokon, és megtanulnak elbújni az asztaluk alatt.
Az elmúlt húsz évben Amerika nagy részén lazultak a fegyverekre vonatkozó szabályozások. A fegyvereladások általános háttérellenőrzését célzó törvénytervezetet 2013-ban nem fogadta el a szenátus. Bár tavaly 27 állam és Washington DC 75 törvényt fogadott el a fegyverek biztonságának növelése érdekében, több állam, köztük Texas, az ellenkező irányba mozdult el.
(Borítókép: Rendőrök érkeznek a lövöldözés helyszínére, a Saint Francis kórházhoz Tulsában 2022. június 1-jén. Fotó: Michael Noble Jr. / Reuters)