2022. június 20., hétfő 17:19
Az országos tiszti főorvos által kiadott hőségriasztás elsősorban az egészségügyi ellátórendszer felkészítését szolgálja a várhatóan megnövekedő feladatokra, ugyanakkor kiemelt feladata a lakosság időben történő tájékoztatása a teendőkről.
A hőségriasztásnak három szintje van:
- 1. szint: a magas hőmérsékletre vonatkozó figyelmeztetés első szintjén a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen legalább egy napig 25 és 27 Celsius-fok között várható.
- 2. szint: amikor a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen legalább egy napig 27 és 29 fok között várható.
- 3. szint: a hőségre vonatkozó figyelmeztetés legmagasabb szintjén a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen legalább egy napig 29 fok fölött várható.
A hőségriasztást hivatalosan a Magyar Közlönyben megjelenő kormányrendeletben hirdetik ki, valamint minden illetékes hivatal is közzéteszi saját csatornáin, és jellemzően értesítik a médiát.
A munkahelynek védőitalt kell biztosítania
- Ha a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 Celsius-fokot, kötelező védőitalt biztosítani a dolgozóknak.
- A folyadék lehet víz és ásványvíz is, de az utóbbi nem kötelező. Az ízesített italok esetében vigyázni kell, hogy cukortartalma ne legyen négy százaléknál több.
- A védőital hőmérséklete maximum 14–16 fokos lehet, és forró közegben félóránként cserélni kell.
- Értelemszerűen csak alkoholmentes italok jöhetnek szóba folyadékpótláshoz.
A munkaterhelést pihenőidőkkel kell csökkenteni
Nyári melegben az emberi szervezet minden energiáját a hűtésre fordítja, ezért a terhelést pihenőidőkkel kell csökkenteni. A pihenőidőt óránként kell biztosítani a regenerálódáshoz.
- 28,5 Celsius-foknál a nehéz fizikai munkát végzők 15 perc pihenőidőt kapnak óránként.
- 30,5 Celsius-foknál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők óránként 15 perc pihenőidőt kapnak, a nehéz fizikai munkát végzők már fél órát pihenhetnek.
- 31,5 Celsius-foknál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők 30 perc pihenőidőt kapnak óránként, a nehéz fizikai munka esetében 45 perc jár.
- 32,5 Celsius-foknál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők is 45 perc pihenőidőt kapnak óránként.
- 32,5 Celsius-foknál magasabb hőmérséklet esetén már hővédő ruha is kötelező.
A hőség élettani hatásai
- Napszúrás: közvetlen napsugárzástól alakul ki. Az erős napszúrás agyi vérbőséget okoz, amely eszméletvesztéshez és extrém esetben halálhoz is vezethet. Enyhe esetben hűvösbe és árnyékba vigyük a beteget, és borogassuk. Súlyosabb esetben kórházi ellátás szükséges.
- Hőséggörcs: erős izzadás következtében só- és folyadékvesztés miatt alakulhat ki, a vázizmokban fájdalmas összehúzódásokat okozva. Akkor is kialakulhat, ha az elvesztett folyadékot kizárólag vízzel pótolják.
- Hőkimerülés: a meleg környezetben végzett tartós nehéz fizikai munka és elégtelen sóbevitel következménye. Tünetei: forró, vörös, verejtékes bőr, láz, feszítő fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szapora pulzus, zavartság.
- Hőguta: a hőguta a hőszabályozás elégtelensége miatt létrejött életveszélyes állapot. A verejtékezés megszűnik, a szervezet nem képes a felesleges hőmennyiséget leadni, emiatt a testhőmérséklet megemelkedik, nem ritkán 40 fok fölé. Főbb tünetei: a testhőmérséklet hirtelen emelkedése, sápadt, forró és száraz bőr, vagy intenzív verejtékezés, szapora pulzus, alacsony vérnyomás, szívritmuszavar, szabálytalan légzés, tüdővizenyő, görcsök. Emellett hányás, hasmenés, vizelés hiánya, kiszáradás is tapasztalható. A hőguta azonnali kórházi ellátást igényel.
(Borítókép:
Balogh Zoltán / MTI)