A kormány azzal tesz újabb gesztust az Európai Bizottság felé, hogy végre megkaphassa a helyreállítási és a felzárkóztatási forrásokat, hogy feléleszt egy évekkel ezelőtt megszüntetett, korrupcióellenes testületet.
Varga Judit igazságügyi miniszter múlt pénteken közölte, hogy a kormány készen áll a megállapodásra az uniós források ügyében, és elfogadták az Európai Bizottság javaslatait négy fontos területen is.
A testület a következő lépéseket várja el a magyar kormánytól:
Egyébként a bejelentés után néhány nappal a második ponttal ellentétben rohamtempóban fogadta el az országgyűlés a katára vonatkozó törvény módosítását.
Most azonban arról is döntés született, hogy ezeken a felajánlásokon túl
újraindítják azt az úgynevezett antikorrupciós munkacsoportot is, amely 2012 és 2014 között már működött
az akkori Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium égisze alatt − tudta meg a 24.hu.
Azt, hogy szükség van a korrupcióval kapcsolatban is felmutatni valamit, a múlt héten kiadott uniós jogállamisági jelentés is igazolja. A dokumentum szerint az utóbbi években a magyar korrupcióellenes stratégia legtöbb intézkedésének végrehajtását elhalasztották, új stratégiát pedig nem jelentettek be.
A helyreállítási alap pénzeinek odaítélésekor az Európai Bizottság országspecifikus ajánlásait veszik figyelembe. Ezek között évek óta problémaként szerepel az átfogó antikorrupciós stratégia hiánya.
A most létrehozandó antikorrupciós munkacsoport feladata az lesz, hogy fórumot adjon a bejelentkező civil szervezetek számára, akik javaslatokat tesznek a kormányzati szereplőknek arra, hogyan léphetnének fel hatékonyabban a korrupció ellen. Konkrét ügyekkel a munkacsoport nem fog foglalkozni.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a lapnak elmondta, hogy a tervek szerint az ő közigazgatási- és igazságügyi minisztersége idején kialakított mintának megfelelően működtetik majd a testületet.
(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher)