Az, hogy 2030-ban melyik ország, melyik nemzet tudja majd hatékonyabban kezelni a társadalmi kihívásokat, azon múlik, hogy a nemzet, az elit meg tudja-e különböztetni, hogy mi az, ami állandó – erről beszélt Csák János kulturális és innovációs miniszter Tusnádfürdőn, a Magyar jövő 2030 címmel megrendezett beszélgetésen.
A tárcavezető mondandójában idézte a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor mottóját, miszerint „Van, ami örök”.
Csák János szerint a gondoskodás meghatározó feladat az emberek életében.
Aki nem tud a szomszédjához viszonyulni, az nem tud az emberiséghez sem
– mondta, majd kifejtette, az államnak az a dolga, hogy megteremtse a környezetet ahhoz, hogy az emberek gondoskodhassanak szeretteikről. Ennek érdekében pedig segítse a közösségek működését és teremtse meg az ehhez szükséges békét is biztonságot.
A miniszter szerint a magyar nemzet 33 nemzedék óta sikeresen védi a szabadságát.
„Az egész magyar túlélés a szabadság érdekében tett leleményesség” – fogalmazott, hozzátéve, a magyarság a tehetségekre tudott támaszkodni.
A Kárpát-medence annyi tehetséget termel, amennyit nem bír felhasználni, a „jövőügyi tárca” feladata ennek a potenciálnak az energiává alakítása, a tehetséggondozás.
– emelte ki a miniszter, hozzátéve: meg kell becsülnünk azt, amink van, mert senki más nem fogja ezt megtenni helyettünk.
(Borítókép: Csák János. Fotó: Kaszás Tamás / Index)