Vasárnap a tatai Öreg-tó partjára tervezett szállodaépítésről helyi népszavazáson dönthetnek a választópolgárok.
A tatai referendum három kérdést tartalmaz:
„A várhatóan ötcsillagos besorolású Avalon Lake Tata szálloda 120 szobás, stílusában Tata építészeti örökségéhez illeszkedő, a természetes és épített környezeti adottságokat maximálisan figyelembe vevő fejlesztés lesz” – olvashattuk az Avalon szállodalánc beruházás nevű Facebook-oldalon még 2020 májusában.
Azt is hangsúlyozták, hogy „az előzetes, nem megalapozott híresztelésekkel szemben” az Öreg-tó továbbra is körbejárható marad, a szálloda magassága nem éri el a 19 métert, a parkolás mélygarázsban történik majd, a létesítmény pedig semmilyen perspektívából sem takarja ki az Eötvös Gimnázium történelmi épületét.
A mintegy 25 milliárd forint összértékű beruházásról elmondták azt is, hogy legalább 120 munkahelyet teremtene és évi százmilliós összadóbevételt hozna Tatának. Az Avalon tervei között szerepelt, hogy a leendő hotel melletti játszóteret felújítanák, az egykori erdei tornapályát átalakítanák és modernizálnák, a szintén felújítandó lóistálló műemlék épületét – ami étteremként funkcionálna – a wellness részleghez hasonlóan látogathatóvá tennék a tataiaknak.
„Védjük meg Tatán az Öreg-tó partját attól, hogy egy gigantikus beruházás visszafordíthatatlan tájsebet ejtsen a Natura 2000 és Ramsari területen, műemlékvédelmi, tájképvédelmi, örökségvédelmi, hidrológiai védettségű területen” – ezt már a STOP Avalon Tata Facebook-oldalán olvashatjuk. A Védd a partot szlogennel futó szállodaépítés-ellenes népszavazási kampányt a STOP Avalon Tata és a TETT (Tegyünk Együtt Tudatosan Településünkért) viszi.
Az Öreg tavat védő civileket a Greenpeace Magyarország is bemutatta, itt szintén részletezték a beruházással kapcsolatban felmerült aggályaikat. Arra hívták fel a figyelmet, hogy ősszel több tízezer vadlúd pihen a tavon, ami Európa-szerte egyedülálló jelenség, mert az Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz, „emiatt itt fantasztikus lehetőségünk van arra, hogy megfigyeljük az egyébként elég óvatos vadludakat. A terület ezért a Ramsari egyezmény védelme alatt áll”.
Hozzátették azt is, hogy „az évekig tartó építkezés zaj- és porszennyezése, a megnövekvő forgalom, a Natura 2000 védelem alatt álló zöldterületeket is érintő útépítések komoly természetvédelmi aggályokat vetnek fel, emellett a beruházás táj- és városképi, örökségvédelmi szempontból problémás”.
A városban kisebb plakátháború is kitört, a három igenre buzdító kampányelemek közül néhányra „Go Avalon Go” matricákat ragasztottak, a STOP Avalon Tata oldalán ezután nyomravezetői díjat ajánlottak fel annak, aki információval tudja segíteni a nyomozóhatóságot a tettes(ek) kilétének megállapításában.
A tatai városvezetésnél arról érdeklődtünk, hogy az önkormányzat támogatja-e a beruházást. Michl József polgármester lapunknak küldött válaszában leszögezte:
Mint azt már többször is elmondtam, a korábban tervezett beruházás régóta nincs napirenden. Így a kérdés sem aktuális.
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy van-e építési engedély a beruházásra, a kormánypárti polgármester kifejtette: „Azt nem tudom, hogy úgy általában van-e bármire. Ami biztos, hogy a korábban bemutatott terveikre vonatkozóan ez teljességgel kizárt, hiszen a jogszabályi környezet, sem teszi ezt lehetővé. A Helyi Építési Szabályzat ezen területre vonatkozóan ugyanis nem változott, és nem is fog”.
A társadalmi egyeztetésre vonatkozó kérdésünkre részletezték, hogy minden lehetőséget biztosítottak a népszavazás és az azt megelőző társadalmi, szakmai viták lefolytatására, válaszoltak közel 1500 levélre, szakmai kerekasztal-beszélgetéseket szerveztek, kilenc lakossági fórum volt közel 46 órában, 153 felszólalóval, ebből hetet élőben közvetítettek a helyi televízióban és a városi Facebook-oldalon. A beruházónak 105 észrevételt küldtek az általa megrendelt szakmai dokumentumokra, és lefolytatták a Helyi Építési Szabályzat felülvizsgálatával kapcsolatos partnerségi egyeztetéseket.
Michl József egyébként nem vesz részt a népszavazási kampányban.
Kérdéseinkkel kerestük az Avalont is, a következő választ kaptuk: „Az Avalon Center Kft. tiszteletben tartja a népszavazás demokratikus intézményét, így nem szeretnénk nyilatkozatunkkal befolyásolni azt”.
(Borítókép: Faludi Imre / MTI)