Egy körlevélben arra szólították fel a tűzoltókat, hogy amennyire csak lehetséges, spóroljanak az üzemanyaggal – ezt mondta Salamon Lajos, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke.
A tisztviselő az ATV-nek nyilatkozva beszélt arról, hogy a körlevélben milyen utasításokat kaptak. Azt mondta: emiatt bizonyos gyakorlatokat és ellenőrzéseket le kell fújniuk, csökkenteniük kell a kocsifutásokat, és mindennel spórolni kell, amivel csak lehet.
Hozzátette: a lépés miatt elsősorban az önkéntes tűzoltóságok kerülhetnek nehezebb helyzetbe. Ezek egyikénél már előfordult, hogy
nem vállalták el az oltást egy erdőtűznél használatos járművel, mert nem fizették ki nekik a tankolást.
A szombati kormányrendelet óta ugyanis nem tankolhatnak hatósági áron a tűzoltók, mentők és rendőrök sem. A tankolásból eredő költségeiket az állam megtéríti ugyan, de csak utólag.
Salamon Lajos az RTL-nek nyilatkozva azt is hozzátette, hogy már egy olyan intézkedéssorozat is életbe lépett, amelyben meghatározták, hogy a légkondicionáló berendezéssel legfeljebb hány fokig lehet hűteni a helyiségeket, és hogy télen meddig lehet felfűteni azokat (ehhez hasonló példákat már Európa-szerte lehet látni).
Kifejtette azt is, hogy a télen a tűzoltólaktanyák fűtése is változhat. Salamon Lajos szerint a tűzoltóságok jelenleg vizsgálják, hány laktanyában lehet átállni a téli időszakban a fával, olajjal való fűtésre,
és ahol lehetséges, ott áttérnek ezekre a fűtési rendszerekre.
Az RTL Híradó szerint ezen kívül több tűzoltóságon már a tisztítószereket is csak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság engedélyével lehet venni, és van olyan laktanya, ahol azt kérték a dolgozóktól, hogy inkább otthonról vigyenek.
A Katasztrófavédelem az ATV és az RTL kérdésire válaszolva elismerte, hogy „költségcsökkentéseket” kell végrehajtaniuk, de szerintük ezek nem befolyásolják negatívan a feladatok ellátását, illetve nem veszélyeztetik a biztonságos munkavégzést.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)