Márki-Zay Péter vezetésével az ellenzék létrehozott egy szervezetet azért, hogy megkerülhessék a szigorú kampányköltési szabályokat – nyilatkozta a Transparency International jogi igazgatója, Ligeti Miklós az RTL-nek.
A volt miniszterelnök-jelölt a hétvégén beszélt arról, hogy több száz millió forintos támogatást kapott a tengerentúlról a 2022-es választási kampányhoz. A pénzt az Action for Democracy nevű amerikai alapítvány utalta át egy összegben Márki-Zay Péter mozgalmának a számlájára (a mozgalom hivatalosan nem jelölőszervezetként működött a 2022-es választáson).
Ligeti Miklós ezzel összefüggésben azt mondta: „Az a jelölőszervezet vagy párt, amelyik maga fogad el külföldi államtól, cégtől, állampolgártól támogatást, törvényellenesen jár el. ” Az előírás viszont megkerülhető azáltal, ha nem konkrétan a párt veszi fel a pénzt, hanem egy kísérő szervezet, mert az legális.
A szakértő szerint ehhez hasonló módon működik a Fideszhez köthető Civil Összefogás Fórum (CÖF) is, amelyre nem érvényesek a kampányköltési szabályok, de a kormánypártot rendszerint segíti a kampányban a szervezet. Szerinte az ellenzék pedig most a fideszes kampányfinanszírozási stratégiát másolva hozta létre a saját CÖF-jét.
A CÖF-jelenségre nincsen tiltó szabály
– tette hozzá Ligeti Miklós az RTL-nek nyilatkozva, miközben utalt arra: nem feltétlenül szerencsés dolog, hogy az „okos” számlázgatásokkal felül lehet írni a kampányfinanszírozás törvényi szabályait.
Márki-Zay Péter szerint az adományozott pénzt „kinti magyarok és amerikaiak” gyűjtötték össze a kampányhoz. Az Action for Democracy ugyanezt közölte még korábban, hangsúlyozva, hogy „kizárólag magyar állampolgárok adományaiból áll” a támogatás, amelyet az MMM-nek adtak.
(Borítókép: Márki-Zay Péter. Fotó: Papajcsik Péter / Index)