Három pontban foglalták össze, hogy szerintük miért van szükség a középiskolákban és a felsőoktatásban változásra.
Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem nyolc karáról eddig összesen 270 dolgozó írta alá azt a tiltakozó dokumentumot, melyet az oktatás méltatlan helyzete miatt fogalmaztak meg. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott petícióban azt is jelezték, hogy
csatlakoznak a közoktatásban tiltakozó kollégáikhoz, és velük együtt haladéktalan változtatásokat követelnek.
A nyilatkozók csaknem fele, százhúszan polgári engedetlenség jeleként nem tartanak október 5-én a magyar nyelvű képzéseken kontaktórát, egyéb oktatói és adminisztratív feladataikat pedig csak korlátozottan látják el.
Mi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem alulírott dolgozói tiltakozásunkat fejezzük ki az oktatás méltatlan helyzete miatt. Csatlakozva a közoktatásban tiltakozó kollégáinkhoz, haladéktalan változtatásokat követelünk.
Álláspontjuk szerint azért van szükség változásokra:
Azt is hangsúlyozzák, hogy tiltakozásuk nem a hallgatóik ellen irányul, épp ellenkezőleg, az ő hosszú távú érdekeiket is szem előtt tartva cselekszenek.
Ujhelyi István európai parlamenti képviselő is közleményt adott ki. Ebben úgy fogalmaz, „neki az fáj”, hogy az EP plenáris ülésén zajló „magyarvitában”
a korrupció mellett kevés szó esett például a pedagógusok megfenyítésével és kormányzati ellehetetlenítésével kapcsolatban, holott a tanárok sztrájkjának korlátozása és a kritikus véleményüket kifejtők elbocsátása egyértelműen a jogállami normákba ütközik, akárcsak az uniós források korrupt felhasználása.
A tiltakozási hullámot az váltotta ki, hogy múlt pénteken rendkívüli felmentéssel kirúgták a Kölcsey Ferenc Gimnázium több tanárát. A szolidaritási tüntetésen, a gimnázium egy másik oktatója arról beszélt, hogy a polgári engedetlenségben való részvétele miatt feltehetően az ő munkaviszonyát is megszüntetik.
(Borítókép: Fiatalok piknikeznek az ELTE Társadalomtudományi Kar épülete előtt a Pázmány Péter sétányon 2019. június 15-én. Fotó: Róka László/MTI)