Két-háromszoros rezsi-áremelkedést tapasztalnak a hazai gyógyszertárak, emiatt a patikák húsz százaléka veszélyben van – jelezte Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének alapító elnöke.
Mint mondta, leginkább azok a patikák küzdenek a magas árakkal, amelyek kistelepüléseken vannak és kis forgalmat bonyolítanak le. Az esetleges bezárások azért is jelentenének nagy problémát, mert egy friss felmérés szerint több mint háromszorosára nőtt a patikákban megjelenők száma az elmúlt két évben a háziorvosi kontaktusokhoz képest – jelezte Mikola Bálint.
„A pandémia, az energiaválság és az infláció a patikák életét is megváltoztatta. A koronavírus-járvány a gyógyszerészek szerepét fókuszba helyezte, az adatok szerint ők a korábbi nyolc perc helyett már 13 percet foglalkoznak a betegekkel” – nyilatkozta Mikola Bálint a Napi.hu-nak.
A szakértő arról is beszélt, hogy a tengerentúlon már a patikák alkalmazottai is részt vettek a lakosság vakcinálásában, a magyar gyógyszerészszakma is felhívta erre az egészségpolitikusok figyelmét, hogy ez jelentős terhet venne le az egészségügyről, de még nem született döntés.
Mikola Bálint arra is rámutatott, hogy a Covid esetében hiányzik az intézményes tesztelési eljárás, ezért nem tudni, hogy éppen milyen koronavírus- vagy influenzajárványra lehet számítani a következő időszakban.
Korábban Rusvai Miklós virológus, állatorvos úgy fogalmazott: a pandémia lényegében egy klasszikus légzőszervi megbetegedéssé, náthává szelídült.
(Borítókép: Máthé Zoltán / MTI)