Egy friss kutatásból kiderül, hányszor és hogyan étkezik a magyar.
Egy átlag magyar napi háromszor étkezik, amelyből csak egy meleg étel – derült ki a tadam.hu felméréséből. A reprezentatív kutatás a 2021-es év második felében készült, 500 magyar válaszaiból mérték fel, hogy a lakosság milyen étrendet követ, és mik a kedvenc ételeink.
A válaszok alapján a magyar háztartások 58,6 százalékában senki sem követ speciális diétát, csak 17 százalék kerüli a cukorfogyasztást, 15 százalék laktózmentesen étkezik, a csökkentett szénhidrátbevitel csak a harmadik ebben a sorban, akik 8,8 százaléka gluténérzékeny. A vegetáriánus étrendet csak 4,4 százalék, míg a vegán táplálkozást mindössze 1,1 százalék tartja.
Az átlagos kalóriafogyasztás a felnőtteknél 1985 kcal per napra becsülhető.
Hétköznap a Megkérdezettek több mint fele (54 százalék) étkezik napi háromszor, Közel 20 százalék csak napi kétszer. A dietetikusok által javasolt öt étkezést csak 33 ember tartja az 500-ból.
Hétvégén is csak kevesen tízóraiznak vagy uzsonnáznak, a naponta négyszer étkezők aránya csekély mértékben ekkor 14-19 százalékra nő. Meleg ételt általában egyszer fogyasztunk, leginkább ebédre, a lakosság 55 százaléka hideget szokott vacsorázni, hétvégén ugyanakkor 40 százalék megengedi magának vacsorára is ezt a luxust.
Meglepő, de a rohanó életmód ellenére a háztartások 95 százaléka legalább heti háromszor főz. Több mint 400 ember csirkehúst készít, ezután következik a sorban a burgonya, a sertéshús, a tésztafélék és a paradicsom vagy paradicsomszósz.
Mondhatnánk úgy, hogy bármi, csak ki legyen rántva. A közkedvelt főételeink rangsora a következő:
A negyedik szintén tojással és zsemlemorzsával, olajban sütött fasírtgolyó, az ötödik pedig a sokak által utált, de úgy tűnik, ugyanannyi magyar számára finomnak talált rántott karfiol.
(Borítókép: Kovács Tamás / MTI)