Index Vakbarát Hírportál

Az orosz narratívatrollok már a spájzban vannak

2022. október 28., péntek 15:49

Olyanokhoz is eljutnak a dezinformációk, akik egyébként nem akarnak a háborúról olvasni.

Szó szerint megegyező kommentek bukkannak fel a legkülönbözőbb Facebook-posztok sokasága alatt, így olyan felhasználókhoz is eljut a Kreml dezinformációja, akiknek soha nem jutna eszébe a háborúról bármit is elolvasni – írja a politicalcapital.hu. Ez a napi több műszakban copy-paste-elő trollok munkájának köszönhető.

A Political Capital és partnerei 2022 májusi kutatása sikeresen igazolta a V4-országokban jelen lévő és potenciálisan koordinált online trollhálózatok létezését. Friss kutatásuk pedig Németországban, Olaszországban, Romániában és Magyarországon azonosította a háború legitimációját szolgáló repetitív kommentek által megvalósított online inautentikus viselkedési mintázatokat és koordinált kommunikációs stratégiákat.

Négy fő narratíva

A kutatók a SentiOne online monitoringplatform segítségével összegyűjtötték a Facebookon 2022. február 25. és július 31. között a vizsgált országokban közzétett releváns hozzászólások adatbázisait. Ezután programozott szövegbányászati eszközökkel azonosították a repetitív kommenteket, azaz a legalább öt szó hosszúságú, legalább kétszázszor ismétlődő szövegrészeket. 

A vizsgálat kiderítette: az oroszbarát trollok folyamatosan ugyanazt a három-négy narratívát terjesztették a háború igazolásához, amelyek elsősorban a háború első napjaiban terjedtek a legintenzívebben.

A háborút az alábbi négy fő narratíva igazolta:

Trollfarmok lakói

A narratívákat terjesztő Facebook-profilok egy része eleve hamisnak tűnik a felváltva használt profilnevek, stockképek, eltérő nyelvek vagy posztolási magatartás következtében.

A narratívák egy része valószínűleg közvetlenül a Kremlhez, a Kreml által működtetett trollfarmokhoz köthető, mivel a repetitív kommentek globális mintázatot mutattak: a narratívát egyaránt terjesztették profilok Indiában, Afrikában vagy Dél-Amerikában.

A NATO-bázisról szóló narratíva először február 25-én bukkant fel Magyarországon, és körülbelül egy hét után szinte teljesen el is tűnt. Összességében így is legalább 1107 kommentben olvashatták a megtévesztő állításokat a magyar Facebook-felhasználók.

A genocídiumról szóló narratíva egyértelműen egy oroszországi dezinformációs kampányt adoptált a magyar médiatérre. A magyarországi inautentikus üzenetek terjesztésében egyaránt szerepet játszanak mind oroszbarát oldalak, személyek, mind hamis vagy feltört profilokból álló trollok.

(Borítókép: Ukrán katonák egy elfogott orosz T–80-as harckocsival a kelet-ukrajnai donyecki területen fekvő Bahmut felé vezető úton 2022. október 27-én. Fotó: MTI / AP / Efrem Lukackij)

Rovatok