2022. november 14., hétfő 15:58
Először jelent meg a Demokratikus Koalíció Árnyékkormányinfóján Dobrev Klára, az ellenzéki párt árnyék-miniszterelnöke. Molnár Csabával az árnyékkormány javaslatairól, előterjesztéseiről, határozatairól tartottak tájékoztatót.
A sajtónak küldött háttéranyag szerint az árnyékkormány három vonatkozásban – az adópolitikát, a költségvetés és az árfolyam stabilitását, továbbá a lakosságot, valamint vállalkozásokat védő lépéseket illetően – javasol azonnali intézkedéseket.
- 2023. március 31-ig nulla százalékra kell csökkenteni az alapvető élelmiszerek szűk körének áfakulcsát, majd április 1-jétől ugyanezen termékkörben ötszázalékos áfakulcsot kell alkalmazni.
- A népegészségügyi termékadó idei módosítását és kiterjesztését hatályon kívül kell helyezni.
- Az energiaárakra átmenetileg, 2023. április 30-ig ötszázalékos áfát kell alkalmazni, amellett hogy a korábban mondottak szerint befagyasztanák a rendszerhasználati díjakat.
- Különadó formájában jelentősen növelni kell a valóban extraprofitot termelő társaságok, így elsősorban a kaszinók adóterhét.
Az árnyékkormány költségvetés és az árfolyam stabilitását biztosító intézkedései a következők:
- Vissza kell szerezni a piacok bizalmát a magyar gazdaságban, ehhez csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez.
- Hiteles költségvetést kell benyújtani az Országgyűlésnek, valamint ki kell tűzni az euró bevezetésének céldátumát.
A polgárokat és a vállalkozásokat védő intézkedések:
- Rászorultsági alapon célzott intézkedéseket kell hozni a lakosság legsebezhetőbb rétegeinek segítésére, elsősorban az önkormányzatok bevonásával.
- Meg kell teremteni a mezőgazdasági kárenyhítési kockázatközösség forrásaihoz való állami hozzájárulás rendszerét.
- A termelő energiaintenzív vállalkozásoknak nyújtott rezsitámogatást ki kell terjeszteni a többi kis- és középvállalkozásra is.
A felsoroltakat a DK frakciója országgyűlési határozat formájában nyújtja be a parlamentnek.
Az egészségügyi alapellátás és az orvosi ügyeleti rendszer 2023. év 1. negyedévére tervezett átalakításáról, a kormányzati javaslatcsomag veszélyeiről is van álláspontja a DK-s árnyékkormánynak:
- Elutasítja és elfogadhatatlannak tartja az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló kormányzati javaslatot.
- Az ellátás biztonságát veszélyeztető hiba a szakrendelők és a háziorvosi ellátás szervezésének elvétele az önkormányzatoktól, és a laborrendszer államosítása, amely jelentősen veszélyezteti az alap- és szakorvosi ellátást.
- Az egészségügyi dolgozók minden csoportját érintő béremelési pályát kell létrehozni.
- Megfelelően finanszírozott programokat kell indítani a várólisták csökkentése, a szűrések kiterjesztése és az ügyeleti rendszer és sürgősségi ellátás fejlesztése érdekében.
- A megemelt rezsiköltségeket teljes mértékben állami forrásból kell finanszírozni a háziorvosok, fogorvosok, szakorvosi rendelések és kórházak számára.
- Az ügyeleti rendszer átalakításának kormányzati terve megfelelő átképzés és az OMSZ létszámának bővítése nélkül az Országos Mentőszolgálat és a sürgősségi ellátás zavartalan működését egyaránt fenyegeti.
Komáromi Zoltán, a DK egészségügyi árnyékminisztere a szakmai szervezetekkel, szakszervezetekkel, az önkormányzatokkal és a fenntartókkal folyamatosan egyeztetve nyomon követi az egészségügy átalakításával kapcsolatos kormányzati terveket.
Az árnyékkormány szerint a lakásfelújítás terén is sürgős teendők vannak az ország előtt:
- Országos lakásfelújítási programot tartanak szükségesnek: egy ötéves programot, amelynek keretében összesen másfél millió lakást újítanának fel, ebből félmillió panellakás, egymillió pedig más típusú társasházi lakás vagy családi ház.
- A lakásfelújítási rendszer célja tehát ötszázezer panellakás és további egymillió más típusú lakás és családi ház felújítása öt év alatt.
- A pályázati rendszernek egyszerűnek és mindenki számára könnyen hozzáférhetőnek kell lennie.
- A lakásfelújítási program végrehajtására szükséges szakemberek biztosítása érdekében ki kell alakítani egy átfogó átképzési rendszert. A megemelkedő felújítási igény miatt a programhoz szükséges alapanyagok áfáját öt százalékra kell csökkenteni, ezzel ellensúlyozva a várható árnövekedést.
Ezeket a javaslatokat a Demokratikus Koalíció frakciója egy országgyűlési határozat formájában nyújtja be a parlamentnek.
Az előterjesztéseken túl az árnyékkormány legutóbbi ülésén hat tájékoztató hangzott el: a magyarországi szénimport helyzetéről, a barnakőszénnel történő fűtés támogatásának kockázatairól; az orosz–ukrán háború jelenlegi állásáról, az amerikai félidős választásokra gyakorolt hatásáról és a NATO-bővítés fejleményeiről; az olajár-indexáláson és a holland gáztőzsdén alapuló hosszú távú gázszerződésekről; a friss fejleményekről a Magyarországnak szánt EU-források ügyében; a KRÉTA rendszer összeomlásáról és a magyar diákok adatainak kiszivárgásáról; továbbá a legnagyobb nyugdíjasszervezetekkel folytatott egyeztetések eddigi eredményeiről.
(Borítókép: Dobrev Klára 2022. szeptember 19-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)