A svájci és a magyar állam között kétoldalú keretmegállapodás jött létre, amelynek értelmében negyvenmilliárd forintos támogatáshoz jut Magyarország.
Ebből finanszíroznák az elsősegélynyújtást oktató hálózat létrehozását, illetve a hospice- és palliatív ellátások teljes körű, országos fejlesztését.
A program első időszakában 3,7 milliárd forint támogatásból észak- és kelet-magyarországi települések háziorvosi praxisai praxisközösségekké álltak össze, aminek eredményeként a háziorvosi, házi gyermekorvosi praxisok különböző kompetenciákkal rendelkező egészségügyi szakemberekkel, dietetikusokkal, gyógytornászokkal, egészségpszichológusokkal, népegészségügyi szakemberrel, praxisközösségi nővérrel egészültek ki
– közölte Boér Gábor, az egészségügy finanszírozásáért és fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár.
Ennek köszönhetően a háziorvosi, házi gyermekorvosi praxisok kiegészültek különböző kompetenciákkal rendelkező egészségügyi szakemberekkel: dietetikusokkal, gyógytornászokkal, egészségpszichológusokkal, népegészségügyi szakemberrel és praxisközösségi nővérrel – írja a Magyar Nemzet.
A program a Smep névre hallgat, amelynek második fázisában a fejlesztések az elsősegélynyújtás, az életmentés, valamint a hospice- és palliatív, vagyis a gyógyíthatatlan betegségek humánus kezelésére koncentrálódnak. A fejlesztést a Svájci Fejlesztési és Együttműködési Ügynökség is támogatja.
A mintegy negyvenmilliárd forintos támogatásból a szakképzés területére 3,9 milliárd, kutatás-innovációra 4,5 milliárd, a kis- és középvállalkozások és mikrovállalkozások finanszírozására 5,2 milliárd, az emberkereskedelem elleni küzdelemre egymilliárd, az energiahatékonyságra 5,2 milliárd, víz- és szennyvízkezelésre hétmilliárd forint támogatás jut.
Emellett 10-11 milliárd forintos támogatásban részesül az egészségügy és a szociális terület, valamint a kisebbségek és a társadalmilag kiszolgáltatottabb csoportok is.
A Jean-Francois Paroz svájci nagykövet és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter írta alá a megállapodást, amellyel egy két és fél éves tárgyalási időszakot zárnak le, a pályázati felhívások pedig fél év múlva jelenhetnek meg.