Jövőre átalakul a felsőoktatási felvételi. Az emelt szintű érettségi sok szakon már nem lesz kötelező, és a központi minimumponthatárt is törlik. A pontszámítási szabályok viszont nem változnak.
A felsőoktatási felvételin a maximális 100 többletpontból maximum 40-et lehet nyelvvizsgákkal megszerezni. Egy középfokú nyelvvizsgáért 2023-ban is 28 pont jár, egy felsőfokú pedig 40 pontot ér, viszont összességében 40 pontnál nem lehet többet kapni, hiába van valakinek több közép- vagy felsőfokú bizonyítványa − írta meg az Eduline.
Aki emelt szinten érettségizik, 50 többletpontot kaphat, ha teljesíti a követelményeket (azaz az emelt szintű vizsga beszámít az érettségi pontokba, és legalább 45 százalékos az eredménye). Ha valaki idegen nyelvből választja az emelt szintű érettségit, akkor egy kicsit más a helyzet. Ha a vizsga eredménye
államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal egyenértékű okiratnak számít. Azonban bár az emelt szintű érettségi ebben az esetben nyelvvizsgát ér, csak 50 pluszpontot lehet kapni érte.
Nagyon fontos ugyanis, hogy ha valaki egy idegen nyelvből egyidejűleg nyelvvizsga és emelt szintű érettségi vizsga alapján is jogosult lenne többletpontra, azt csak az egyikért, a számára kedvezőbb pontszámot biztosító jogcímen kapja meg.
Erre nincs egzakt válasz. Azt kell megnézni, hogy a kiszemelt szakon milyen tárgyakat számítanak be az érettségi pontokba, esetleg szükség van-e emelt szintű nyelvi érettségire.
Azt is érdemes számításba venni, hogy az érettségi időszak előtt vagy alatt valaki képes lesz-e felkészülni egy pluszvizsgára, illetve az emelt szintű érettségire. A választás előtt érdemes megnézni a Magyarországon akkreditált nyelvvizsgákat, a feladataikat és azt, hogy mennyibe kerül egy nyelvvizsga.