A hétnapos sztrájkhoz közeledve újabb követelésekkel álltak elő a pedagógus-szakszervezetek: egyrészt azt kérik a kormánytól, hogy helyezzék hatályon kívül a munkabeszüntetést láthatatlanná tevő sztrájktörvényt, másrészt azt, hogy vonják vissza a tanárok kirúgására vonatkozó új kormányrendeletet.
Közel másfél év után újabb sztrájkköveteléseket fogalmaztak meg a pedagógus-szakszervezetek, levélben tájékoztatták döntésükről Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt.
Mint ismert, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) még 2021 októberben alakított sztrájkbizottságot, követeléseiket ekkor négy pontban határozták meg, ezek az alábbiak voltak:
Ezt a sort egészítették ki most az érdekvédők, akik ötödik pontként azt kérik, hogy helyezzék hatályon kívül a sztrájkjogot korlátozó törvényt. Mint ismert, a kormány először rendeletileg, majd törvényileg szabta meg a munkabeszüntetés alatt nyújtandó minimális ellátást, az új szabályok pedig lényegében láthatatlanná tették a tiltakozást.
Hatodik követelésük az, hogy vonják vissza a tanárok kirúgására vonatkozó új kormányrendeletet. A nagy felháborodást kiváltó, január 13-án már életbe is lépő szabályozásról itt írtunk bővebben.
A szakszervezetek úgy vélik, hogy a fenti követelések önmagukban nem elegendők az összeomlott közoktatás helyreállítására, ám ezek az első és egyben legfontosabb lépések. Mint ismert, jövő héttől egyhetes sztrájkra készülnek.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)