Somogy vármegyei szarvasmarha-állományban mutattak ki gümőkórt. A kór emberről állatra és állatról emberre is terjed.
Gümőkór-fertőzöttséget igazoltak a hatósági vizsgálatok két Somogy vármegyei szarvasmarha-állományban – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján.
Mint írták, a legtöbbször a tüdőt érintő, lassú lefolyású, emberről állatra és állatról emberre is terjedő, bakteriális eredetű betegség kórokozóját az egymástól 40 kilométerre található telepek egy-egy egyedénél mutatták ki. Hozzátették: az állatoknak nem voltak tüneteik, a fertőzöttségre az éves ellenőrző vizsgálatok derítettek fényt.
A Nébih jelezte, hogy a területileg illetékes hatóság intézkedett az érintett állatok levágásáról, és forgalmi korlátozást rendelt el a telepeken.
Utóbbi azt jelenti, hogy a két telepről nem szabad kivinni vagy oda bevinni a betegségre fogékony állatokat, és egyebek mellett meg kell akadályozni a fertőzött, fertőzésgyanús egyedek érintkezését a fertőzésre fogékony állatokkal – jegyezték meg az MTI érdeklődésére.
Kérdésre válaszolva kitértek arra is, hogy a két telepen 70 szarvasmarhát tartanak, a fertőzésből eredő esetleges kárt pedig az állam téríti meg.
A Nébih hangsúlyozta: fertőzött állat húsa közfogyasztásra nem kerülhetett a vágóhidakat felügyelő, az Európai Unióban egységes, hatósági állatorvosi rendszernek köszönhetően.
Magyarország továbbra is őrzi a „gümőkórtól hivatalosan mentes minősítését”, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt – olvasható a közleményben az MTI szerint.