A magyar kormány szerint „idegen érdekeket kiszolgáló” civil szervezetekkel is egyeztetett a kormány tagjai az uniós pénzek lehívásáról. A szervezetek úgy gondolják: a szomorú az, hogy a kormány ilyenfajta egyeztetést csak akkor hív össze, ha pénz múlik rajta.
Egymás után tartotta a sajtótájékoztatókat tavaly év végén Navracsics Tibor, aki az uniós pénzek megszerzéséért folyó tárgyalásokért felelt. Azt mondta: sikerült megállapodniuk egy menetrendben, amit ha betart a kormány, akkor mind a kohéziós alapok, mind pedig a helyreállítási alap többezer milliárd forintnyi támogatásait lehívhatja Magyarország.
Nem akarunk mismásolni, nem akarunk sunnyogni, hanem pontosan teljesítjük, amit vállaltunk és akkor ez lehetővé teszi, hogy 23-ban hozzáférjünk minden forráshoz
– fogalmazott egy sajtótájékoztatón Navracsics Tibor.
Az Európai Bizottság azonban – a részben éppen Magyarország miatt kidolgozott – az úgynevezett jogállamisági eljárással blokkolta a kifizetéseket.
Mind a helyreállítási alapnál, mind pedig a hétéves költségvetésnél egyetlen egy olyan feltételt kell teljesíteni, ami minden kifizetést blokkol
– mondta erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Ez a feltétel pedig az igazságszolgáltatási rendszer korrekciója – fogalmaz az RTL Híradó. Ennek a legfontosabb része a bírósági rendszert ellenőrző országos Bírói Tanács megerősítése, a rendszert igazgató Országos Bírósági Hivatallal szemben.
Mint kiderült, az Igazságügyi Minisztérium
az általa rendszeresen negatív színben, idegen érdekek képviselőjeként feltüntetett jogvédő civil szervezetekkel, a magyar Helsinki Bizottsággal és az Amnesty International-lel is egyeztetett
arról a törvénycsomagról, amelynek elfogadása nélkülözhetetlen az uniós források megszerzéséhez.
A kormány az igazságszolgáltatás korrekciójában több ponton is hajlandó engedni az uniónak, ám a civilek szerint ez még nem elég.
Érdemi egyeztetés volt és ez nagyon örömteli. A szomorú az, hogy a kormány ilyenfajta egyeztetést csak akkor hív össze, ha pénz múlik rajta. Normális demokráciában nincs hírértéke annak, hogy a kormányzat hozzáértő civil szervezetekkel egyeztet
– mondta Kádár András, a Magyar Helsinki Bizottság tisztviselője, aki szerint az Igazságügyi Minisztérium javaslatai a jelenlegi formában nem felelnek meg az Európai Bizottság elvárásainak.
(Borítókép: Philipp von Ditfurth / picture alliance / Getty Images)