2023. február 15., szerda 09:57
Egy hónap múlva, március 15-én adják át az idei Kossuth- és Széchenyi-díjakat, Orbán Viktor miniszterelnök pedig kijelölte azokat a bizottsági tagokat, akik a díjazottakról döntenek. A tavalyi névsorhoz képest egyetlen változás történt.
A kormányfő döntése értelmében a Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottságban a 77 éves Sánta Ferenc hegedűművész helyére a 34 esztendős Balázs János zongoraművész került, aki 2015-ben Liszt Ferenc-díjat, 2019-ben pedig Kossuth-díjat kapott.
A Magyar Közlönyben megjelent miniszterelnöki határozat szerint Orbán Viktor egyéves időtartamra az alábbi személyeket kérte fel bizottsági tagoknak:
- Balázs János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt, érdemes művészt, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagját, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetőjét;
- Bogsch Erik Széchenyi-díjas vegyészmérnököt, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. igazgatóságának elnökét;
- Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagját;
- Klinghammer Istvánt, az MTA rendes tagját, a Magyar Corvin-lánc Iroda vezetőjét, az ELTE professor emeritusát;
- Maróth Miklós Széchenyi-díjas klasszika-filológust, orientalistát, az MTA rendes tagját, a Magyar Corvin-lánc birtokosát, az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetének igazgatóját, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Irányító Testületének elnökét;
- Marton Évát, a nemzet művészét, Kossuth-díjas operaénekest, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját, a Magyar Szent István Rend, valamint a Magyar Corvin-lánc birtokosát;
- Mezey Katalin Kossuth- és József Attila-díjas költőt, műfordítót, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját;
- Sótonyi Péter tanszékvezető egyetemi tanárt, az MTA doktorát, az Állatorvostudományi Egyetem rektorát;
- Vékás Lajos Széchenyi-díjas jogászt, az MTA rendes tagját, az ELTE professor emeritusát, valamint
- Vidnyánszky Attila Kossuth-, Jászai Mari- és Nádasdy Kálmán-díjas rendezőt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját.
Ők lesznek azok a testületi tagok, akik véleményezik az állami kitüntetésekre tett személyi javaslatokat.
A Kossuth- és a Széchenyi-díjak odaítélésének formuláin a második Orbán-kormány változtatott. Korábban a Kossuth-díj és Széchenyi-díj Bizottság munkáját az egyes szakterületek elismert képviselőiből, művészeiből, tudósaiból álló albizottságok segítették, ezeknek azonban már nincs beleszólási joguk a jelölési vagy döntési folyamatokba.