Az Országgyűlésnek március végéig kell elfogadnia a jogállamisági feltételességi eljárás keretében az igazságszolgáltatást érintő változtatásokat, ezt, valamint a közérdekű alapítványok szabályainak módosítását követően készíthet új értékelést az Európai Bizottság.
Az igazságszolgáltatás és a közérdekű alapítványok szabályainak módosítása után készít új értékelést az Európai Bizottság Magyarországról – mondta Navracsics Tibor az Inforádiónak adott interjújában. Az igazságszolgáltatási változtatások – amelyek többek között az Országos Bírói Tanács jogköreit érintik – teljesítési határideje március vége. A csomag részleteit korábban Hack Péter jogtudós segítségével szálaztuk szét.
Várhatóan a parlament elé kerül a közérdekű vagyonkezelő alapítványok működéséről szóló javaslat is, ami az Erasmus+ és a Horizon-programok ügyében kialakult helyzetet kezelheti. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón már bejelentette, hogy a miniszterek távoznak az egyetemi kuratóriumokból.
Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy az igazságszolgáltatás az uniós szerződés alapján belügy, de az Európai Bizottság az egységes piacra hivatkozva kényszerítene ki új szabályokat. A területfejlesztési és az uniós forrásokért felelős miniszter abban még nem biztos, hogy ezzel vége van a kéréseknek.
Azért vagyok mérsékelten optimista, mert ezeket a kérdéseket egyszer már lezártuk, 2014-re nem volt vitás kérdés az igazságszolgáltatás reformját illetően. Ezért ez bármikor megtörténhet a jövőben is
– emlékeztetett a politikus.
Navracsics Tibor úgy véli, a korrupciós aggályok kérdésében talán már nyugvópontra jutottak, ha pedig az igazságszolgáltatást és a felsőoktatást érintő kifogásokat is orvosolja az Országgyűlés, akkor március végén készíthet újabb jelentést az Európai Bizottság. A forgatókönyv a korábbihoz hasonló lehet: a bizottság összeállít egy javaslatot, amely alapján a tanács, vélhetően a pénzügyminiszterek alkotta Ecofin dönthet.
A miniszter kifejtette: lesz javaslat annak a három programnak az ügyében is, amelyeknél a támogatás 55 százalékát felfüggesztették. Navracsics Tibor elképzelhetőnek nevezte, hogy ezt fenntartják, esetleg csökkentik, de azt nem tartja valószínűnek, hogy teljes egészében eltörölnék.
Ez akkora lépés lenne, amit szerintem a bizottság nem vállal fel az Európai Parlament véleményével szemben.
Navracsics Tibor kitért arra is, hogy a helyreállítási alap hitelrészének lehívásáról továbbra sem döntöttek, de várhatóan kéri a magyar kormány ezt a forrást.
A miniszter elárulta, hogy az agráriumot leszámítva egyelőre nem érkeznek uniós pénzek a hétéves költségvetésből, pedig az operatív programok partnerségi megállapodásait aláírták, technikai akadályok nincsenek, de a bizottság a folyósítás feltételének tekinti a jogállamisági eljárás lezárását is. Navracsics Tiborék abban bíznak, hogy „az év közepétől számlákat küldhetünk Brüsszelbe, és ténylegesen jöhetnek az uniós pénzek”.
Navracsics Tibor az egyetemeket működtető alapítványok ügyében egyoldalú gesztusnak minősítette a miniszterek lemondását a kuratóriumi tagságról, pontosan még nem ismert, hogy az Európai Bizottságnak milyen elvárásai vannak.
A politikus – aki a Pannon Egyetemnél maga is érintett volt az ügyben – közölte: azért ajánlották fel lemondásukat, hogy „méregtelenítsék a közéletet”, egyébként olyan tartós megoldást keresnek, amely után nem érheti támadás az alapítványi egyetemeket.
(Borítókép: Carl Court / Getty Images)