Az Európához Tartozunk Egyesület és a Momentum Mozgalom közösen szervezett megemlékezést az orosz–ukrán háború kirobbanásának egyéves évfordulójára.
Pénteken 17 órakor indult a fővárosi Városháza parkból magyarországi ukrán és a magyar ellenzéki szervezetek szolidaritási menete. „Legyen vége az orosz agressziónak – Megemlékezés az orosz agresszió és Putyin háborújának áldozatairól. Ukránokról, magyarokról, oroszokról, nőkről, gyermekekről” – írták a szervezők közösségi oldalukon a demonstráció céljáról.
Az Andrássy útnak a Hősök tere felé vezető két sávjából az egyiket blokkolták a tüntetők, akik egy hosszú ukrán zászlót fogva vonultak. Karácsony Gergely főpolgármester és Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke egy „We stand with Ukraine” molinóval vezette a tömeget.
A hivatalos megemlékezés a közös vonulást követően 18 óra körül kezdődött az orosz nagykövetségnél.
Karácsony Gergely főpolgármester az Index kérdésére elmondta: ukrajnai útja mély nyomokat hagyott benne. Kijevben, Beregszászon és Bucsán is járt, de a legkegyetlenebb élménye a bucsai pappal való beszélgetés volt, akinek a templomkertjében temették el a tömegmészárlás áldozatait.
Ha valaki ezt átélte, és a bucsai vagy a kijevi emberek szemébe néz, ha addig rossz felé is mutatott az erkölcsi iránytűje, vissza fog állni a jó irányba
– vélte a főpolgármester.
„Putyinnak már nem ez az első háborúja, gondoljunk csak Csecsenföldre, Grúziára, Moldovára, a Krímre, és Ukrajnára” – mondta munkatársunknak a szolidaritási menetben szintén résztvevő Momentum-elnök. Gelencsér Ferenc szégyennek nevezte, hogy nem lát a rendezvényen kormánypárti politikusokat, és azt üzente nekik:
egy nemzeti kormánynak elemi érdeke, hogy ne legyen a szomszédjában egy orosz bábállam.
A Momentum tájékoztatása szerint egyébként a felszólalók között lesz Hartányi Jaroszlava, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és a Fővárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint Karácsony Gergely, Cseh Katalin, Iványi Gábor és Gelencsér Ferenc is.
A Momentum közlése szerint a rendőrség kordonokkal vonta körbe az orosz nagykövetség épületét, így aki nem a Városháza parktól induló menettel érkezett, az csak a Benczúr utca felől, a Bajza utcán át tudta megközelíteni a helyszínt.
A Momentum este hat órakor elkezdett mécseseket osztogatni a gyülekező embereknek. A nagykövetség épületét a tömeg nem tudja megközelíteni, a beszédek fél hétkor a Bajza utca és az Andrássy út sarkán kezdődtek meg. Elsőként Hartányi Jaroszlava, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és a Fővárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke szólalt fel, aki elmondta, egy éve az orosz állam terroristái gyilkolják az ukránokat, de az ukrán nép hősiesen küzd.
„Akkor lesz béke, ha az oroszok kivonulnak... Sokan meghalnak most Európáért, Ukrajna kiáll és győzni fog. Ebben kérjük a kormány segítségét!” – jelentette ki.
Karácsony Gergely a következő szónok, aki azzal kezdte, nagyon szomorú, hogy ma itt kell lennie. „Végtelenül büszke vagyok a budapesti civilekre és önkormányzatokra, hogy bebizonyították, Budapest a szolidaritás városa és a történelem jó oldalán áll” – kezdte a főpolgár,mester, majd hozzátette: amilyen büszke a fővárosra, olyan szégyent érez a kormány miatt, „amely elvesztette az erkölcsi iránytűjét”.
Kiemelte, hogy amikor ennek a háborúnak és az Orbán-kormánynak vége lesz, akkor az ukrán nép Magyarország barátja lesz. Úgy fogalmazott, az Orbán-kormány megosztani akar, de akik itt állnak, azok megmentik Magyarország becsületét.
Karácsony Gergely után egy ukrán édesanya szólalt fel, aki szívszorító személyes történeteket mesélt arról, hogyan bombázták az otthonát és tették tönkre a családját.
Túléltük azt a napot, most pedig dicsőség Ukrajnának!
Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője következett: „Mi akik itt vagyunk, az áldozatok oldalán állunk, és akkor is kimondjuk az igazságot, ha a kormánypropaganda furkósbottal ver minket. Van másik Magyarország, ami azt üzeni: éljen Ukrajna!”
Egyperces néma csend után Iványi Gábor következett, aki ma hajnalba érkezett haza Ukrajnából, ahová már legalább húsz alkalommal vitt adományokat. „Ukrajna 18 százalékát megszállták, több százezer házat pusztítottak el. Mindent elvisznek az orosz katonák, amit nem tudtak megsemmisíteni. Álljatok ki a béke mellett, előbb-utóbb oda kell állni a történelem igazságszéke elé!” – hangsúlyozta Iványi Gábor.
„Isten az egész emberiséget egy vérből teremtette. Legyen áldás Ukrajnán” – zárta a beszédét.
Gelencsér Ferenc lépett a színpadra, aki elmondta, szenvedés és fájdalom követi az orosz inváziót. „Hazug világban élünk, ahol az sem világos, hogy ki a bűnös és ki az áldozat. Vannak helyzetek, amikor nem lehet hallgatni, csak az egyértelmű morális kiállásnak van helye. 100 ezrekben mérhető az áldozatok száma, gyermekek váltak földönfutóvá. Putyinnál a vérontás nem számít csak megy előre.”
A Momentum elnöke szerint hazudik, aki szajkózza a békét.
„Európa biztonságát csak egy szabad Ukrajna tudja elhozni. Aki ezt akadályozza, az Putyin oldalán foglal állást. Mi, magyarok nem állhatunk a háborús bűnösök oldalán” – jelentette ki, és azt is hozzátette, az ukrán nép az európai polgári demokráciáért harcol.
„A kormánypárti média az orosz propagandát ismétli. Béke csak akkor lesz ha az utolsó orosz katona is kitakarodik Ukrajna földjéről. Ruszki haza!” – fogalmazott a politikus.
Az esemény zárásaként a megemlékezésen elénekelték az ukrán és a magyar himnuszt is.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a megemlékezés miatt több forgalmirend-változást is tett. Várhatóan a tüntetés kezdetétől 21 óráig lezárják az Andrássy utat az Oktogon és a Hősök tere között. A korlátozások a 105-ös és a 178-as autóbuszokat érinti leginkább, és előreláthatólag 17 és 21 óra között módosított útvonalon, az Andrássy út helyett a Bajcsy-Zsilinszky úton és a Podmaniczky utcán át közlekednek, ahol a 72M trolibusz megállóiban állnak meg.
Az 1-es földalatti előreláthatólag 17 és 21 óra között nem áll meg a Bajza utcánál. A Deák Ferenc tér térségében a 3-as metrópótló autóbusz, a 9-es, a 16-os és a 216-os buszok, a 100E reptéri gyorsjárat és a 72M trolibusz, az Andrássy út térségében az Oktogonnál a 4-es és a 6-os villamosok, valamint az Operánál a 70-es és 78-as trolibuszok, továbbá a Kossuth Lajos tér és Jászai Mari tér közötti szakaszon a 2-es, 2B és 2M villamosok közlekedését korlátozhatják, a résztvevők létszámának függvényében.
(Borítókép: Németh Kata / Index)