Az utóbbi pár évben drasztikusan csökkent a közmunkaprogramra jelentkezők száma. A települések vezetői az alacsony bérekkel magyarázzák a jelenséget.
A Nagykanizsához közeli Surdon korábban 15 közmunkást is foglalkoztattak, idén azonban már csak egy ember jelentkezett munkára az önkormányzatnál. A Somogy Vármegyei Alsóbogáton pedig már senkit sem tudtak felvenni idén – mutat rá az ATV Híradó riportja a közmunkaprogram helyzetére.
A Zala vármegyei Kerecseny is pályázott a közmunkaprogramra, ott zöldségtermesztéshez kerestek munkaerőt. Idén mindössze 10 fővel tudták elindítani a programot.
Kerecseny polgármestere, Réti Alfréd arról beszélt, 2012-ben még 40 ezer fővel kezdték a közmunkaprogramot, az emberek viszont azóta elhelyezkedtek a munkaerőpiacon.
„Emberre lenne szükség, de értjük, hogy nem itt szeretnének dolgozni, és aki teheti, az inkább elmegy a munkaerőpiacra, és más állást keres magának” – tette hozzá a polgármester.
A polgármester elmondta, Kerecsenyben már csak nőket tudnak alkalmazni, mert a férfiak máshol dolgoznak. Jelenleg a traktort nem is tudják használni, mert senkinek sincs rá képesítése.
Egyetlenegy közmunkásom van, de tudni kell, hogy volt 14, 15, aztán elkezdett csökkenni a számuk, és most már csak egyet adtak, egy közmunkást lehetett felvenni. Ez sajnos szomorú, mert a településünkön megmaradt az a pár hektár terület, amelyet természetesen rendben kell tartani
– magyarázta Híradónknak Kanász János, Surd polgármestere.
Süle Tibor, Alsóbogát polgármestere arról beszélt, örül annak, hogy a most meghirdetett programot elfogadták, és el tudja kezdeni, de a hosszú távú közfoglalkoztatásban, amely a közterületek ápolását célozza, már nem igazán lesz olyan, akit alkalmazni tud.
A települések vezetői szerint a kevesebb mint nettó 80 ezer forintos bér annyira megalázó, hogy ennyi pénzért nagyon kevesen vállalnak munkát.
A helyzetből kifolyólag az önkormányzatok sok esetben csak bérmunkában tudják elvégeztetni a feladatokat, erre viszont egyre nehezebben tudnak fedezetet biztosítani.