Donáth Anna momentumos EP-képviselő még februárban jelentette be, hogy a bíróságra viszi a debreceni akkumulátorgyár környezethasználati engedélyének ügyét. A párt kedden közölte: nem hagyja cserben azokat, akik „nem kötnek alkut, és nem akarnak vízzabáló, vízmérgező akkumulátorgyárat Debrecenben”.
A Momentum kedden a Debreceni Törvényszéken támadta meg a debreceni Helyi Választási Bizottság (HVB), „vízzabáló” akkumulátorgyárról szóló népszavazási kezdeményezésüket elutasító döntését – áll a párt közleményében.
Mondjuk ki az igazságot: abszurd, hogy a debreceni HVB elutasította a Momentum által javasolt népszavazási kérdést, miután rájöttek, hogy a Momentum meg fogja csinálni az aláírásgyűjtést, és népszavazást kell tartani a vízmérgező CATL-gyárról
– írták.
A párt szerint egy hónapig ültek rajta a HVB-ben, mire megtalálták a kamuindokokat, amire hivatkozva aztán elutasították ugyanazt a kérdést, amit korábban már átengedtek egyszer. A Momentum hangsúlyozta: nem hagyja cserben azokat, akik az igazságért küzdenek, és azokat sem, akik „nem kötnek alkut, és nem akarnak vízzabáló, vízmérgező akkumulátorgyárat Debrecenben”.
Az Index is beszámolt róla, hogy Debrecenben nem lehet népszavazás az akkumulátorgyár építéséről, mivel több népszavazási kezdeményezés sem ment át a helyi választási bizottságon. Egy nappal később Donáth Anna EP-képviselő bejelentette, hogy a Momentum bíróságra viszi a debreceni akkumulátorgyár környezethasználati engedélyének ügyét. Az ellenzéki párt a bírósági eljárás idejére az építkezés felfüggesztését kérte.
Az elmúlt időszakban a közéleti viták kereszttüzébe került az akkumulátorgyártás, valamint az ilyen jellegű beruházások Magyarországra érkezése. Kaderják Péter a negyedik Orbán-kormányban energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkárként dolgozott, később akkumulátoripari miniszteri biztossá nevezték ki, de megbízatását még aznap visszavonták. Az Index március elején a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetőjeként kérdezte őt az akkumulátorgyártásról, a felmerült aggályokról és az iparágban rejlő lehetőségekről.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal február közepén közölte, hogy minden eddiginél szigorúbb feltételekkel adták ki a környezethasználati engedélyt a debreceni akkumulátorgyár első fázisának építéséhez. Korábbi cikkünkben a kínai CATL vállalat reagált a beruházással kapcsolatban megfogalmazott aggályokra. A debreceni gyárépítési vita helyi politikai erőviszonyokra gyakorolt potenciális hatásáról szóló cikkünket itt találja.