Meg kell változtatni a Horn sétány nevét Budapesten – hívta fel rá a figyelmet Novák Előd a Facebook-oldalán. Budapest Fővárosi Kormányhivatala felszólította a Fővárosi Közgyűlést, hogy 30 napon belül változtassa meg a közterület nevét, bár a főpolgármester-helyettes szerint nem ez történt. Az MSZP pedig azt követeli, ne legyen névváltoztatás.
Novák Előd „antikommunista sikerekről” ír a Facebook-oldalán, ugyanis szerinte meg kell változtatni a Horn Gyula sétány nevét, sőt állítása szerint a Mi Hazánk bejelentése nyomán van erre szükség.
A névváltoztatásra harmincnapos határidővel Sára Botond főispán a Fővárosi Közgyűlést kérte fel. De nem először leveleztek egymással, első alkalommal azzal utasította el a főispán a kérvényt, hogy „törvényességi felügyeleti intézkedés nem tehető”.
A névváltoztatás oka, hogy a hatályos jogszabályok szerint nem lehet közterületet elnevezni olyan személyről, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett.
Korábban megírtuk, sajátos módon emlékezett meg a Mi Hazánk Mozgalom a kommunizmus áldozatairól, ugyanis fekete zacskókkal takarta le a Budapest XIII. kerületében található Horn Gyula sétány utcanévtábláit Novák Előd. A politikus szerint ez az akció is közrejátszhatott a mostani döntésben.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest kérdezte a Magyar Nemzet az ügyről, aki elmondta: a kormányhivatal most törvényességi észrevétellel élt a városvezetés felé, ami szerinte nem azt jelenti, hogy meg kell változtatni a sétány nevét.
„Jelenleg felül kell vizsgálni azt átnevezést, amire 30 napja van a fővárosnak. Ha eddig kétszer úgy döntött a közgyűlés, hogy jó a név, akkor ezt újra megszavazzuk” − hangsúlyozta, hozzátéve, hogy erről áprilisban tárgyal majd a közgyűlés – írja a lap.
Közleményben reagált az MSZP. Szerintük lehet vitatni Horn életútját, de vitathatatlan érdemei vannak.
A világ és Európa világnézettől és politikai oldaltól függetlenül elismeri a vasfüggöny lebontásában való élenjáró szerepét, amely közvetve a berlini fal leomlásához, a két világrendszer megszűnéséhez és a demokratikus rendszerek létrejöttéhez vezetett Kelet-Közép-Európában
– olvasható a párt közleményében.
Emlékeztettek arra is: Helmut Kohl kancellár 1990 áprilisában felhívta Antall Józsefet telefonon, hogy javasolja, Horn Gyula legyen az új kormány külügyminisztere. „Ezért kapta meg a Károly-rendet, ezért neveztek el közterületeket európai városokban Horn Gyuláról, és ezért van szobra, és viseli előadóterem a nevét Brüsszelben, az Európai Parlament épületében” – tették hozzá.
Horn Gyula temetésén megjelentek az 1990 utáni időszak államfői, miniszterelnökei, egyházi vezetői. Aligha azért, hogy egy hazaárulót kísérjenek utolsó útjára
– írta a párt.
Mint azt megírtuk, szerdán a XIII. kerület polgármestere, Tóth József javasolta azt a fővárosi közgyűlés ülésén, hogy a volt miniszterelnökről sétányt nevezzenek el. Bár Novák Előd azt állítja, teljes mértékben a Mi Hazánk érdeme a döntés, már korábban is bírálta a Fidesz.
A döntésről 2022 decemberében a kormányhivatal levelet küldött Budapest vezetésének, jelezve, hogy közterület vagy közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszereinek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett. A fővárosi többség azonban úgy látta, hogy döntéshozatalával nem hibázott.
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász egyenesen alkotmánysértőnek nevezte az elnevezést. Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője pedig decemberben hívta fel a figyelmet arra, hogy a mikor a Fővárosi Közgyűlés nyáron elfogadta, hogy a XIII. kerületben Horn Gyula nevét viselje egy közterület, nem kellő gondossággal jártak el.
Péntek délelőtt nyílt levélben reagált Ujhelyi István független Európai Parlamenti képviselő, aki korábban a Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti képviselője volt.
A Sára Botond főispánnak írott levelében a baloldali politikus Orbán Viktor miniszterelnök szavait idézi fel, amelyben a Fidesz vezetője néhány évvel ezelőtt az akkor nyolcvanadik születésnapját ünneplő Horn Gyulát méltatta:
„Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Minden, a köz szolgálatára felesküdött vezetőnek kötelessége elismerését kifejeznie az elődök munkája iránt, hiszen a nemzet felemelése csak együtt és csak az egymást követő nemzedékek összefogásával lehetséges. Elsősorban mindannyian magyarok vagyunk, a nemzet boldogulásáért cselekszünk saját hitünk és legjobb tudásunk szerint, ezért mindig több az, ami bennünket összeköt, mint ami szétválaszt.
Engedje meg, hogy a család, rokonok és barátok mögé sorakozva jó egészséget kívánjak!
Isten éltesse 80. születésnapján!
Budapest, 2012. július 5.
Üdvözlettel: Orbán Viktor”
Az én számomra Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök szavai nem szolgálnak feltétel- és kérdések nélküli iránytűként, Önnek azonban – mint a NER hűbéri rendszerének egyik kiemelt helytartója – világos és egyértelmű proklamáció kell legyen.
Elmélyült és gondolkodó olvasást kívánva,
dr. UJHELYI ISTVÁN
európai parlamenti képviselő
az Esély Közösség alapítója
Budapest/Brüsszel – 2023.03.24.