A brit–japán hátterű kutatóközpont magyarországi megtelepedését a kormány is támogatta. Az új központ mesterségesintelligencia-alapú orvosi berendezése a daganatos betegségek precízebb diagnosztizálását teszi lehetővé.
A kormány továbbra is támogatja az egészségügyi innovációt érintő beruházásokat, ahogyan az a tumordiagnosztikát forradalmasító megoldások kidolgozására irányuló projekt esetében is történt. Erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt a Patológiai Innovációs Inkubátor Kft. központjának megnyitóünnepségén.
Az MTI a politikus szavait idézve arról ír, hogy az intézet átadásával kezdetét veszi a mesterségesintelligencia-alapú orvosi berendezés fejlesztése a daganatos betegségek, elváltozások gyorsabb és precízebb diagnosztizálása érdekében.
A brit–japán tulajdonosi háttérrel rendelkező cég másfél milliárd forintos beruházásához az állam 190 millió forint támogatást nyújtott, így segítve húsz új kutatás-fejlesztési munkahely létrejöttét.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy a rák a második vezető halálozási ok világszerte, s Magyarországon is 364 ilyen haláleset jut százezer emberre mind a mai napig.
Ahogy elnézzük a világ egészségügyi trendjeit, azt hiszem, felkészültnek kell lennünk arra nézvést, hogy az elmúlt években tapasztalt nehézségekkel a jövőben is szembesülhetünk
– figyelmeztetett, hozzátéve, hogy zajlik egy versenyfutás, de most nem az időeredményért, hanem az életért. Úgy fogalmazott: a kutatás, az innováció, a fejlesztések futnak versenyt a továbbra is halálos betegségekkel, és itt a győzelmet nem éremben, hanem megmentett emberéletekben mérik.
A japán tulajdonosi háttérrel rendelkező brit befektetők a digitális mikroszkópok fejlesztésében élenjáró magyar 3DHISTECH Kft.-t választották partnernek, ami jó példa a két ország közötti együttműködés sikerességére. Kínában az első covidos eset biopsziás patológiai diagnózisát a digitalizáció területén éppen a 3DHISTECH eszközeivel tudták elvégezni Sencsenben, Kínában – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Azt is közölte, hogy tíz évvel ezelőtt a bruttó hazai termék (GDP) kevesebb mint egy százaléka ment kutatás-fejlesztésre, míg mára ez az arány 1,6 százalékra nőtt, ráadásul egy jelentősen magasabb GDP mellett. A bővülés abban is testet ölt, hogy több mint 90 ezer ember dolgozik ma valamilyen kutatóhelyen hazánkban – mondta Szijjártó Péter.