Index Vakbarát Hírportál

Megmutatta magát a kamerának a vendég ragadozó

2023. április 1., szombat 14:39

Jelenleg Hevesben csatangol a Svájcból Magyarországra vándorolt farkas. Egy kameracsapda megörökítette a magányos ragadozót. M237 keresi új falkáját, de ez egyáltalán nem veszélytelen a farkasra.

Lapunk is többször beszámolt arról, hogy egy farkas Svájcból indulva már Magyarországon jár. Sokáig a Dunántúlon kereste új befogadó falkáját, de ott nem járhatott sikerrel, mert a magyarországi farkasoknak a Duna a természetes választóvíz.

Az M237 névre keresztelt, jeladóval ellátott farkast azonban a folyó sem tántorította el, Vác környékén kelt át a Dunán. A hírek szerint két szakaszban kelt át a folyón, miközben egy kis ideig a Szentendrei-szigettel ismerkedett.

A Naszály túloldalán, a Lósi-patak völgyében lévő Farkas-bérci-forrás környékén pihente ki a budapesti agglomeráció zűrzavarát, és érte el Nógrádot. A két Duna-ág átúszása után egy állattartó telep szélére kidobott, már oszlásnak indult két kecsketetemből evett. 

Követi a farkascsapát

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának (BNPI) tájékoztatója szerint az ordas március 20-án, egy éjjel alatt a Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet központi tömbjéig jutott, valószínűleg sehol sem állt meg útközben. A Tepke-hegy erdeiben töltött rövid pihenő után északnyugatnak vette az irányt, és a Zagyva völgyén kereste az átjárót.

Kisterenye település és a vadvédő kerítéssel lezárt 21-es főút állta útját, melyet így meg kellett kerülnie, majd a Mátraszele feletti erdőkben nappalozott. Később a Bárna-patak völgyében már a helyi farkascsalád ismert csapáját követve eljutott Heves vármegyébe.

Mielőtt elhagyta volna Nógrádot, a BNPI farkasok megfigyelésére telepített kamerái előtt is elhaladt. Az egyik vadkamerás felvételen az állatra helyezett nyakörves jeladó is egyértelműen azonosítható. A Svájcban jelölt farkas három éjszaka alatt átkelt Nógrádon. Légvonalban ez 69 kilométer, ami a valóságban közel 100 kilométer négy lábon. A terepen észlelt nyomok alapján a helyi farkasok által hagyott szagjelzéseknél meg-megállt, és egyértelmű lett számára, hogy lakott farkasterritóriumra érkezett. Nógrád északkeleti felén mozgása lelassult, de mégis követte a farkasok által használt csapákat.

Mennyire véd a jeladó?

A BNPI szakemberei szerint M237 a párkereső ösztönei szerint párt vagy az őt befogadó falkát keresi. Nyomait rendszeresen keresik az őrszolgálati kollégák.

Azon a területen az elmúlt években több alkalommal figyeltek meg magányos és páros farkasokat is, de nagyobb falka is járt arra tavaly.

A falkakeresés a magányos egyedeknek nem veszélytelen, mert az is könnyen előfordulhat, hogy a falka az ismeretlen egyedet betolakodónak tekinti, ezért megtámadhatják, rosszabb esetben meg is ölhetik a nem kívánt vendéget.

A jeladó a viszonylag nagy publicitás miatt védi valamelyest az állatot. A jeladót ugyan máshova is el lehet vinni, de bármilyen gyanú esetén keresni fogja az őrszolgálat.

Mire figyeljünk?

A farkas alapvetően elkerüli az embert, mert érzékszervei révén jóval korábban észleli annak közelségét. A BNPI azonban jó tanácsokkal is ellátja azokat, akik valamilyen nagy szerencse révén találkoznának farkassal.

Rovatok