Kovács Nóra Anna kolozsvári és Barna Benedek László budapesti végzős gimnazista a világ legnagyobb, középiskolásoknak szóló tudományos versenyén vesznek részt. Az International Science and Engineering Fair eseményét május 14. és 19. között rendezik meg Dallasban.
A rendezvényt 1950-ben hívta életre az amerikai Society for Science & the Public (Társaság a Tudományokért és a Társadalomért) elnevezésű nonprofit szervezet.
A versenyt az Intel 1997 óta szponzorálja kiemelt támogatóként azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a matematikai és természettudományos területeken elért eredmények fontosságára,
valamint középiskolás tanulók millióit ösztönözze olyan kutatásokra és találmányok kifejlesztésére, amelyek pozitív hatást gyakorolnak mindennapjainkra, életünkre.
Kovács Nóra Anna, a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa Rusty nevű projektjével indul.
A diáklány egy teljesen új viszonyulásmódot hozott létre a környezetszennyezési károk csökkentésére, amelyet Társadalmi Tükör Technológiának nevezett el.
A Rusty nevű prototípus képfelismerésre és -feldolgozásra optimalizált, kis méretű robotok segítségével észleli és monitorozza az eldobott hulladékokat.
Ez a technológiai tükör nagyban hozzájárulhat a társadalmi önreflexió felélénküléséhez és ahhoz, hogy élettereink autonóm módon tisztábbak és a természettel harmonikusabbak legyenek.
Barna Benedek László, aki szintén a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa, UV megvilágító berendezés fejlesztése fotokémiai ligand kapcsoláshoz elnevezésű projektjével a mérnöki technológia területén mutatja be tudását.
Az UV-Covbel orvostechnikai és gyógyszerkutatási berendezés a fehérjék jelölésére szolgál, ez az úgynevezett ligandalapú fotokémiai jelölés. A fehérjét az UV-LED megvilágítja, ezáltal egy olyan jelölés jön létre a fehérjén, amely hosszú ideig tart, és sokáig vizsgálható.