A tagállamok közül egyedül Magyarország nem írta alá azt az EU svéd elnöksége által jegyzett közleményt, amely egy EBESZ-jelentés alapján elítéli a belorusz emberi jogi helyzetet. A magyar kormány szerint a közös nyilatkozat nem szolgálja a békét.
Magyarország egyedüliként nem csatlakozik ahhoz az EU svéd elnöksége által jegyzett közleményhez, amely egy friss EBESZ-jelentés nyomán elítéli az emberi jogi helyzetet Belaruszban – értesült a Szabad Európa.
A Hervé Ascensio által írt és az EBESZ állandó tanácsában csütörtökön bemutatott jelentés a 2020. november 5-e óta előállt belorusz állapotokat vizsgálta, és arra a következtetésre jutottak, hogy a minszki rezsim durván megsértette az emberi jogokat és adós az EBESZ keretében tett kötelezettségvállalásainak teljesítésével.
Az EBESZ-jelentéstevő következtetései rendszerszintű és államilag vezérelt erőszakra derítenek fényt, és összhangban vannak a belorusz emberi jogi helyzetre vonatkozó kritikus véleményünkkel
– fogalmaz a svéd soros elnökség által az EU26-ok nevében kiadott nyilatkozat. A közlemény szerint a belorusz kormány elnyomta a békés tüntetéseket és célba vett független szervezeteket, politikai pártokat és szakszervezeteket.
A belorusz hatóságok politikai indíttatású repressziójának nagyszámú politikai fogoly lett az eredménye. A letartóztatottakat kínzásoknak és embertelen és/vagy megalázó bánásmódnak vetették alá – írják a közleményben.
„Háborús időkben az Európai Uniónak minden erejével arra kellene koncentrálnia, hogy a közösség szomszédságában mielőbb béke legyen. Az ehhez hasonló politikai nyilatkozatok a béketárgyalások megkezdéséhez nélkülözhetetlen kommunikációs csatornákat lehetetlenítik el és így csak elveszik a béke reményét” – írta a Külgazdasági és Külügyminisztérium a lap arra vonatkozó kérdésére, hogy Magyarország miért nem csatlakozott az Európai Unió minden egyes tagállama által aláírt nyilatkozathoz.