Az Integritás Hatóság – amely az Európai Bizottság és a magyar kormány egyeztetései után jött létre – vizsgálati tájékoztatót adott ki egy gyanús esetről, amely uniós forrást érint. A szervezet lépett is az ügyben.
Az Integritás Hatóság közleményben számolt be arról, hogy feljelentést tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználása vétségének a gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, valamint egy közbeszerzést felfüggesztett ötven napra a Tolna megyei Szálka község három fejlesztési beruházása ügyében folytatott vizsgálatának lezárása után.
A beruházásokra a település önkormányzata összesen 316 316 560 forint uniós támogatást nyert el. A vizsgálat során felmerült annak a gyanúja, hogy a beruházások nem a közösségi érdekeket, hanem a magánérdekeket szolgálják.
A hatóság álláspontja szerint az egyik esetben egy magánkézben lévő vállalkozás – a strand üzemeltetéséről van szó – tényleges profittermelő képességének növelése a cél. A másik két, egymással összefüggő, Szálka község vízrendezését célzó projektnél úgy látják, az ugyancsak a támogatási szerződéstől eltérő célt szolgál: „Vízelvezetés helyett a beruházás tényleges célja elő-közművesítés és betonút építése, amely az út környezetében lévő ingatlanok értékét többszörösére növeli. Ebből az értéknövekedésből egy jól körülhatárolható érdekcsoport profitál.”
Az Integritás Hatóság a fentiek mellett felhívja az Irányító Hatóságot arra, hogy mindhárom projekt esetében folytasson le szabálytalansági eljárást az összeférhetetlenség tekintetében, sőt két projektnél a támogatási szerződéstől történő elállás lehetőségét is vizsgáltatnák.
A hatóság azért jött létre, hogy megvédje az Európai Unió adófizetőinek pénzét, az uniós polgár nyugodt legyen, hogy az adó eurócentjei, forintjai megfelelően és célhoz kötötten lesznek elköltve Magyarországon
– fogalmazott Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke az első jelentésüket bemutató júniusi sajtóeseményen.