A háziorvosi asszisztensek béremelése körül is zűr van. A háziorvosoknak többletkiadást jelenthet az asszisztensek béremelése.
Takács Péter egészségügyi államtitkár közösségi oldalán jelentette be, hogy a háziorvosi és fogászati asszisztensek sem maradnak ki az egészségügyi szakdolgozóknak júliustól járó tizennyolc százalékos béremelésből. Az erről szóló jogszabálytervezet két napja jelent meg.
A tervezet szerint praxistámogatást kapnak a háziorvosok. Az egészségügyi államtitkár szerint az állam fedezi a háziorvosi asszisztensek számára az említett béremelést.
Akárhogy is számoltuk, egyszerűen nem jön ki a matek. A háziorvosi asszisztensek mindenképpen kevesebbet fognak kapni, mint a szakellátásban dolgozó kollegáik
– mondta az RTL-nek egy zuglói háziorvos, aki elmondta, hogy az asszisztensek fizetése két részből, az alapbérből és bérkompenzációból áll. Az emelést pedig nem a teljes összeg, hanem a kiegészítés után fogják kapni.
Az orvos szerint több száz háziorvosnak többletkiadást jelenthet a praxistámogatás, mert a nagyobb bevétel miatt már nem mentesülnek az iparűzési adó alól.
A háziorvosoknak évente négyszázezer forintot kell befizetniük az önkormányzatoknak. A háziorvosok ezért azt kérik, hogy célzott bértámogatásként kapják meg a béremelésre szánt összeget.
A kamara arra hívta fel a figyelmet, hogy a bértáblában nem szerepelnek az egyetemi vagy főiskolai diplomával rendelkező háziorvosi asszisztensek. Így béremelést sem kapnak annyit, mint a középiskolai végzettségű társaik. 30-40 ezer forinttal kevesebb emelést kapnak.
Emelett közel 3 ezer otthonápolásban dolgozó ápoló és gyógytornász maradt ki az újabb bérkompenzációról szóló rendelettervezetből.
A belügyminisztérium szerint ők azért maradtak ki, mert nem tartoznak az ágazati előmeneteli szabályok alá.
A becslések szerint az Európai Unióban (EU) 1,82 millió orvos praktizál. A százezer lakosra jutó orvosok száma pedig Magyarországon az egyik legalacsonyabb.
Az Eurostat adatai szerint a legtöbb gyakorló orvos a legnagyobb uniós országokban praktizált:
Az uniós országok közül Görögországban (629,2) és Portugáliában (562,0) volt a legmagasabb a 100 ezer lakosra jutó aktív orvosok száma, a két mediterrán országot Ausztria (540,9) követi.
A LEGALACSONYABB ARÁNYT FRANCIAORSZÁGBAN (318,3), BELGIUMBAN (324,8) ÉS MAGYARORSZÁGON (329,8) REGISZTRÁLTÁK.
A 2021-es adatok szerint az EU-ban 611 ezer fizioterapeuta dolgozik. Százezer lakosra vetítve ez átlagosan 136,7 fizioterapeutát jelent.
A legtöbb fizioterapeuta százezer lakosra Németországban, Belgiumban és Romániában jut.