Vasárnap délután zuhant le egy repülőgép a Börgöndi Légiparádén, amelyet Rózsavölgyi Vilmos emelt a magasba, s vele tartott fia, Árpád is. A szerencsétlenséget több ezren látták, ugyanis nagy volt az érdeklődés az esemény iránt. Egyikük az Indexnek mondta el, hogyan élte meg a történteket. A szakértők szerint elképzelhető, hogy emberi hiba miatt kövezett be a tragédia.
Ketten meghaltak, hárman súlyos égési sérüléseket szenvedtek, amikor a Börgöndi Légiparádén a földbe csapódott egy HA-RDM lajstromjelet viselő T–28-as Trojan kisrepülő. A helyszínen egy kisfiú is megsérült, szerencsére csak könnyebben, őt a székesfehérvári kórházba szállították. A baleset után a légi parádét lefújták.
A repülőn két ember utazott, mindketten pilóták voltak, saját pilótaképzőt vezettek. Rózsavölgyi Vilmos és fia, Árpád a helyszínen életüket vesztették. Rózsavölgyi Vilmos az Agro-Aero 2000 Kft.-t, azon belül pedig a Rivair Pilot School pilótaképzőt is vezette. A honlapjuk szerint fia, Rózsavölgyi Árpád repülőoktatóként tevékenykedett a családi vállalkozásban.
Az Index egyik olvasójának videója szerint kevésen múlt, hogy nem történt még nagyobb tragédia: a repülőgép közvetlenül a nézők mellett csapódott a földbe, többen is pánikban menekültek a robbanás elől.
A helyszínre riasztották a rendőröket, a katasztrófavédelmet és a mentőket is. Utóbbi három mentőhelikoptert is küldött a helyszínre. Szabó-Bisztricz Anett, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az esettel összefüggésben elmondta, a sportrepülő bemutatórepülés közben zuhant le, és egy parkoló autóba csapódott, amely szintén kigyulladt.
A tragédiával végződött manőver egy alacsony magasságban végrehajtott úgynevezett orsó volt. Madas László igazságügyi légi üzemeltetési szakértő úgy véli, lehetséges, hogy a beviteli sebesség nem volt elegendő az emelkedési szakasz után. Elmondása szerint legalábbis erre enged következtetni a balesetről készült felvétel.
Madas szerint még korai kijelenteni, hogy pilótahiba okozta volna a balesetet, hiszen a roncs átvizsgálása még hátravan.
Az átvizsgálással kapcsolatban ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy mivel az egész gép kiégett, nehéz lesz megállapítani, hogy működtek-e a kormányok, de feltehetően igen, mert a repülés korábbi szakaszában nem volt velük semmi baj.
Tehát nagyobb a valószínűsége az emberi hibának, mint a műszakinak
– jelentette ki a szakértő.
Az Indexnek az egyik szemtanú mondta el, hogyan élte meg a tragédiát. Mint elmondta, az elején több manővert is sikeresen végrehajtottak, aztán az egyiknél már nem tudták felemelni a gép orrát.
Akkor csak egy hatalmas robbanás és füst, és vége is volt. Tudtuk, hogy a benn ülőknek nem volt esélyük
– fogalmazott a szemtanú, aki szerint a szervezők igyekeztek higgadtságra inteni a jelen lévő tömeget. „Mindenki csendben, döbbenten, az internetet figyelve, lassan indult a parkoló felé. Aztán jöttek a mentők és három mentőhelikopter. Akkor már minden repülőnek tilos volt a felszállás, és a további három bemutató elmaradt” – írta le a történteket.
Az Indexnek nyilatkozó résztvevő azt is elmondta, hogy a robbanás akkora volt, hogy alig maradt valami a repülőgépből. „Akkora robbanás következtében nem sok maradt meg belőle. Hazaértünk, de nagyon rossz belegondolni, hogy a család mit érezhetett, amint füstté váltak szeretteik pár másodperc alatt” – fogalmazott.
A Magyar Nemzet azt írja, hogy a most lezuhant North American Aviation T–28 Trojan repülőgép két éve érkezett Magyarországra. Ez volt az egyetlen ilyen gép az országban.
Az első köröket a magyar légtérben és magyar lajstromjellel Szeged felett tette meg – derült ki a delmagyar.hu 2021-es cikkéből. A gép tulajdonosa, Rózsavölgyi Vilmos az első felszállás előtt elmondta, hogy a repülőgépet 1951-ben gyártották, és 1956-ig az amerikai légierőnél volt, majd eladták a franciáknak.
A 70-es évek végén került vissza Amerikába, magánkézbe. A történet vége, hogy Dél-Afrikából egy svájci állampolgár vette meg. A gépet szétszedték, úgy szállították át Svájcba, majd Rózsavölgyi április 24-én baráti kapcsolatai segítségével vásárolta meg.
(Borítókép: Helyszínelők a börgöndi repülőtérnél Székesfehérvár közelében, ahol lezuhant egy Trojan típusú kisrepülőgép 2023. szeptember 10-én. Fotó: Lakatos Péter / MTI)