Karácsony Gergely főpolgármester vasárnap arra kérte a velük szövetségben induló önkormányzati választási jelölteket, hogy írják alá a Párbeszéd – Zöldek Zöld Minimumra keresztelt programját. Megnéztük, hogy mit tartalmaz a 14 pontból álló dokumentum.
Karácsony Gergely vasárnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nincs több idő, lehet, hogy ez lesz az utolsó önkormányzati ciklus, amikor érdemben tudnak fellépni a klímaváltozás ellen és megőrizni a városok életminőségét. Az önkormányzatok pedig rengeteget tehetnek azért, hogy keresztülvigyék a zöldfordulatot.
A főpolgármester szerint Budapest az elmúlt években „borzasztó nehéz körülmények között”, de igyekezett utat törni ezen a területen, és számos olyan intézkedést hoztak, amire büszkék lehetnek például a közösségi közlekedés fejlesztésében. Karácsony Gergely szombaton értékelte az elmúlt négy évet, erről itt írtunk bővebben.
A politikus hangsúlyozta, hogy nem állhatnak meg itt, tovább kell menni és fontos, hogy szövetségeseik is magukénak érezzék ezt, ezért arra kéri őket, írják alá a Párbeszéd – Zöldek 14 pontos programját.
A jövő vagy zöld lesz, vagy nem lesz, és az önkormányzatok a kormány és az Európai Unió támogatása nélkül keveset tehetnek a klímacélok elérésében
– húzta alá Karácsony Gergely, hozzátéve: dolgoznak azon is, hogy az EU-ban erősebb zöldképviselettel az önkormányzatok szövetségesekre találjanak.
A sajtótájékoztatón Karácsony Gergely mellett Váradiné Naszályi Márta, a Párbeszéd elnökségi tagja, I. kerületi polgármester, valamint Jávor Benedek, a párt EP-listavezetője is aláírta a Zöld Minimumot.
A Zöld Minimum névre keresztelt programot a Párbeszéd a 2024-es önkormányzati választásokon induló jelölteknek fogalmazta meg. A párt pénteki háttérbeszélgetésén lapunk is kapott egy példányt a 14 pontot felsoroló dokumentumból, amelyben kiemelték: „Megválasztásom esetén, a Párbeszéd – Zöldek által (is) támogatott önkormányzati vezetőként, képviselőként magamra tekintve kötelezőnek fogadom el az alábbi vállalásokat”.
A 14 pont:
Jávor Benedek, a Párbeszéd pénteki háttérbeszélgetésén elárulta, a 2024-es választások kampánytervezésének úgy indultak neki, hogy a lehető legerőteljesebb magyar zöldképviselet legyen az Európa Parlamentben. Ennek eszközének tartják, ha azok a politikai és társadalmi erők, amelyek hasonlóan gondolkodnak, egyesítik energiáikat, céljaikat, és közösen lépnek fel.
A párt EP-listavezetője kifejtette, hogy az LMP-vel intenzíven zajlottak a tárgyalások, de egyre kevésbé látszottak eredmények,
végül két hete az LMP delegációja egyértelművé tette, hogy ők nem érdekeltek a továbbiakban a közös listáról való gondolkodásban.
Ungár Péter, az LMP társelnöke – szintén egy háttérbeszélgetésen –, október elején elmondta, hogy „elhunytak a tárgyalások”.
Jávor Benedek világossá tette, sajnálattal, de tudomásul veszik az LMP döntését, ugyanakkor jelezte: a felmérések is azt mutatják, hogy a magyar választók jelentős része zöldidentitású, megszólításukra és mobilizálásukra hiteles zöldalternatívára van szükség.
Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője azért látja még esélyét a zöldpólus létrejöttének, a párt nyitva hagyja ezt az ajtót. A Momentum és a Párbeszéd között is voltak tárgyalások, de jelen állás szerint önállóan indul a zöldpárt a 2024-es EP-választáson.
(Borítókép: Karácsony Gergely 2023. október 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)