A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) egy 1500 elítélt befogadására képes, kiemelt biztonságú, új börtönt épít Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. Az intézmény csaknem 700 embernek ad munkalehetőséget a román határ melletti településen.
„Csengeren januártól a körletfelügyelői illetmény eléri a havi nettó 400 ezer forintot, a jelentkezés minimális feltétele a szakmunkás végzettség” – mondta az Indexnek Makula György. A BvOP kommunikációs igazgatója hozzátette, a férőhelybővítést évek óta kiemelt feladatként kezeli a büntetés-végrehajtás.
A tervek szerint a csengeri büntetés-végrehajtási intézet 2024 őszére épülhet meg 5 és fél hektár területen.
A tervezés során ügyeltek arra, hogy az intézmény modern, tartós és környezetbarát építészeti megoldásokkal legyen kialakítva.
A fogvatartottak számára ebben a börtönben is biztosítani fogjuk a tanulási és munkáltatási lehetőségeket: az intézet területén egyebek mellett oktató helyiségek és két munkacsarnok is helyet kap
– tette hozzá az ezredes, aki szerint a beruházással nem csak férőhelyeket, de munkahelyeket is teremtenek.
Makula György elmondta: az újonnan épülő intézmény működtetéséhez mintegy 700 munkatársra lesz szükségük, ezért Csengeren toborzóirodát nyitottak az érdeklődők számára.
Az új bévések oktatása már el is indult: négy osztály kezdte meg az alapfokú büntetés-végrehajtási tanulmányait – tette hozzá az ezredes, aki elárulta: a felvételi eljárás és a 14 hetes alapképzés helyben, Csengeren zajlik, ugyanakkor fontos, hogy a tanulók már annak kezdetétől, az oktatás teljes ideje alatt teljes bért kapnak.
Mint arról az Index beszámolt, Pintér Sándor kedden az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának meghallgatásán elismerte: túlzsúfoltak a magyar börtönök, de a konténerbörtönök csökkentették a zsúfoltságot, miközben Csengeren új börtönt építenek.
A belügyminiszter szerint a csengeri börtön első lépésben ezer fő elhelyezését teszi lehetővé, második lépésben további ötszázzal bővítik a férőhelyek számát.
A belügyminiszter utalt arra, hogy a börtönök túlterheltségét jelentős mértékben az embercsempészek okozták.
(Borítókép: BVOP)