2023. december 15., péntek 19:49
Az Európai Unió (EU) megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával – ez is kiemelt téma volt az Inforádióban, amelyben ezúttal Demkó Attila volt a vendég.
A Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének vezetője, Demkó Attila szerint az EU döntése hangulatjavító hatással van Ukrajnában, ugyanis az elmúlt hónapok nem a sikerekről szóltak az országban.
Mint mondta, Kijevben ez egy jó hír, az ukrán kormányzat előrelépésként adhatja el, ugyanakkor megjegyezte, hogy ez egy nagyon hosszú folyamat.
Az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője, többek között, arról is beszélt, hogy
- Ukrajnában csak 2014-ben, a Majdan után kezdett emelkedni a NATO és EU iránti támogatottság. Megjegyezte azonban, hogy az EU nem fogja felvenni Ukrajnát a tagjai közé, míg háborúban áll Oroszországgal, csak akkor, ha már hosszabb ideje be lesz fagyasztva a konfliktus.
- Elmondta, az EU döntésével nem igazán foglalkoznak az oroszok, ők katonai győzelemben gondolkodnak. És tudják, hogy csak évtizedek múlva lesz ez realitás. Ez nem jelent számukra semmilyen változást. „Putyinnak nem lesznek ettől álmatlan éjszakái” – jegyezte meg.
- A kisebbségvédelemmel kapcsolatban úgy vélekedett, a magyar kisebbség megosztott, vannak, akik elfogadják a jelenlegi módosításokat, és vannak, akik szerint a 2014-es, Majdan előtti állapotokat kellene visszaállítani. Szerinte azonban mindenképp előrelépést tett ebben az ügyben Ukrajna.
- Az ukrán korrupcióról is szót ejtett, szerinte ennek jellegét nem tudjuk Magyarországon felfogni. Ott kialakultak olyan rendszerek, hogy befolyásos embereknek mindent lehet. A gazdagok megvesznek mindent; őket nem viszik ki a frontra, mert megvásárolják, a szegények pedig meghalnak. Szerinte van egy gazdag réteg, amelyik profitálni tudott a háborúból.
- Zelenszkij saját hatalmi központot kezdett kiépíteni, egyes oligarchákkal szemben fellépett, de főleg azért, mert Amerika azt kérte – mondta. Hozzátette, hogy a Majdan mögött jelentős részben az oligarchák álltak. Úgy látja, hogy Zelenszkijből is hamarosan elegük lesz, mint anno Janukovicsból.
- A háború elejétől kezdve abban hiszek, hogy Oroszország ezt a háborút stratégiailag nem tudja megnyerni – mondta Demkó. Szerinte azonban a taktikai győzelemnek egyre nagyobb esélye van Oroszország számára. A taktikai győzelem azt jelenti, hogy Oroszország Ukrajna bizonyos részét de facto elcsatolja. Mint magyarázta, ha 2023-at nézzük, ez egy felőrlő háború volt. Ez valószínűleg folytatódni fog 2024-ben is. Az oroszok elbírják a veszteségeket, de az ukránok nem. Ukrajna Európától már nem tud elég fegyvert kapni, az Egyesült Államok pedig nem biztos, hogy ad neki. Nem ez a legfontosabb számukra, inkább a mexikói határ és Jemen.
- Az oroszoknak új modellt kell kialakítani, mert a gáz és az olaj nemsokára kevesebbet fog érni. Megkerülték a szankciókat, de milyen áron? – tette fel a kérdést. Az elemző szerint sokba kerül ez nekik.
- Nyugati illúzió volt, hogy Oroszország elbukik és felbomlik. Oroszország itt lesz, számolni kell vele, de nem biztos, hogy Amerika itt lesz. „Ahogy én látom, akkor sem tett jót magának Moszkva, ha egy nagy területet leszakít Ukrajnából” – vélekedett. Elmondta, Oroszország fejlődik a háborúval, de ha nem indít háborút, sokkal többet tudott volna fejlődni.
- Nincs esély az Oroszország uralta Európára, hiszen még Ukrajnát sem tudják legyőzni. Európának viszont saját lábra kell állnia – vélekedett. Úgy látja, a nukleáris részt is erősíteni kell Európában. Lehetne egy közös európai nukleáris ütőerő, hiszen – mint mondta – az Egyesült Államokban nem lehet megbízni 100 százalékig.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, pénteki élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.