Index Vakbarát Hírportál

Januártól indul a megújuló falusi csok: jelentősen emelkedik a támogatási összeg

2023. december 15., péntek 12:20

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely a preferált kistelepüléseken elérhető lakástámogatás szabályait módosítja, illetve pontosítja. A Bankmonitor szakértői szerint változhat a falusi csok összege és az igényléshez szükséges tb-jogviszony hossza is.

Az otthonteremtési támogatások közül mindössze az 5 ezer főnél kevesebb lakosú, úgynevezett preferált kistelepüléseken elérhető falusi csok marad vissza nem térítendő támogatás 2024-től, hiszen a csok plusz és a babaváró egyaránt hitelkonstrukció, amelyeket komoly állami kamattámogatás és hitelelengedés egészít ki.

Úgy tűnik, hogy növelik a támogatási összeget

A falusi csokról azt már tudni lehetett eddig is, hogy 2024. január 1-től jelentősen nő a támogatás összege, ezenkívül kombinálható lesz nemcsak a babaváró hitellel, hanem a szintén januártól induló csok plusz hitellel is. A csütörtök éjjel megjelent jogszabálytervezet szerint azonban januárban további módosítások várhatóak. Ezek egyike az lehet, hogy egységesítenék a meglévő ingatlan korszerűsítése és/vagy bővítése esetén egy gyerekre járó támogatási összeget.

A jelenleg hatályos jogszabály szerint a meglévő ingatlan korszerűsítésére 500 ezer forint igényelhető egy gyerekkel, ha pedig bővítés is történik, akkor 600 ezer forintot kaphatnak a családok. 

Amennyiben elfogadják az éjjel megjelenő tervezetet, akkor a jövőben egységesen 600 ezer forint lenne ez az összeg.

Hosszabb lehet az elvárt tb-jogviszony

Ennél többeket érinthet az, hogy a tervezet szerint bizonyos esetekben szigorítanák a tb-jogviszonnyal kapcsolatos elvárást, ami a Bankmonitor szakértői szerint egyébként is a legnehezebben teljesíthető kritérium a támogatások esetében.

A jogszabálytervezet szerint minden esetben 2 év folyamatos tb-jogviszonyra lehet majd szükség a falusi CSOK igényléséhez.

Jelenleg 180 napos folyamatos tb-jogviszony kell akkor, ha egy vagy két gyerek után igényelne a család falusi csokot, míg 1 év az elvárás akkor, ha meglévő ingatlanjukat korszerűsítenék és/vagy bővítenék, illetve egy vagy két gyerekkel vásárolnának használt ingatlant úgy, hogy azt egyben korszerűsítenék és/vagy fel is újítanák. Kétéves tb-jogviszony jelenleg csak akkor szükséges, ha legalább három gyermek után igényel valaki falusi csokot új lakóház építésére, vásárlására vagy használtlakás-vásárlással egy időben történő korszerűsítésére és/vagy bővítésére.

Változás lehet a gyermekszületésre álló idő és az anya életkorában is

Ugyancsak sokakat érint a gyermekvállalás teljesítésére rendelkezésre álló idő módosítása is. Itt egy gyermek vállalása esetén 4 éve, két gyermek vállalásakor 8 éve, míg 3 gyermek vállalásakor 10 éve lesz a párnak. Az eredeti szövegezés alapján bizonyos céloknál – ha három gyermekre igényelne a házaspár támogatást, és ezek között vállalt is van – a vállalt babák számától függetlenül 10 évük lenne a teljesítésre. A tervezet szerint is kizárólag fiatal házaspárok vállalhatnak gyereket, e fogalom definíciója azonban változhat.

A tervezet szerint akkor igényelheti a házaspár vállalt gyermekre a támogatást, ha a feleség még nem töltötte be a 41. életévét.

A jelenleg hatályos jogszabály szerint a házaspár egyik tagja legfeljebb 39 éves lehet. A változás logikus, hiszen hasonló módon szerepel ez a kitétel a csokplusz-rendeletben is. Nagyon fontos különbség azonban, hogy a falusi csokot nem csak vállalt gyermekekre lehet igényelni. Meglévő gyerekeknél nincs a feleségre vonatkozóan életkori előírás, sőt a családi állapot sem lényeges. Vagyis egyedülállók és élettársak is kihasználhatják ebben az esetben a támogatást.

Több pénz járhat akkor, ha nem vállalt gyerek születik a falusi csok igénylését követően.

Kevésbé köztudott, hogy a nem vállalt, utólag született gyermekre is járhat falusi CSOK.

Ennek feltétele, hogy eredetileg is igényeljen a család lakástámogatást, illetve ahhoz kapcsolódóan valamilyen lakáshitelt. Ha a cél megvalósulását követően születik gyermek – nem a támogatás miatt vállalt gyermekről van szó –, akkor is kaphat támogatást a család, melyet automatikusan a meglévő kölcsönük előtörlesztésére fordíthatnak. Ezen utólagos támogatás összege megemelkedhet a tervezet szerint: gyermekenként 1 millió forint lesz, míg a jelenlegi előírások alapján 400 ezer forint járna.

Bizonyos esetekben nő a csokhitel maximális összege

Ugyancsak sokakat érinthet a Bankmonitor szakértői szerint, hogy a falusi csok mellé meglévő gyerekekkel igényelhető csokhitel maximális összege is emelkedik abban az esetben, ha meglévő ingatlanját korszerűsítené és/vagy bővítené a család.

A falusi csok mellé igényelhető csokhitel maximális összege két gyerekkel 10 millió, míg három gyerekkel 15 millió forint, ám a jelenleg hatályos jogszabály szerint meglévő ingatlan korszerűsítése és/vagy bővítése esetén csak ennek fele járhat. A tervezet szerint azonban ilyenkor is a maximális összeg lehet majd elérhető.

Mi lesz a lakásoknál az adó-visszatérítési támogatással?

A preferált kistelepüléseken az áfa-visszatérítési támogatás megmarad. Mind az új házak vásárlásához kapcsolódó 5 százalékos áfa, mind az építkezésekhez kapcsolódó 27 százalékos áfa visszaigényelhető. (Ez utóbbi 5 millió forint összeghatárig.) Létezik egy, a hasznos alapterületre vonatkozó korlát – gyakorlatilag ennél nagyobb ingatlannál nem jár a visszatérítés –, melyet a tervek szerint módosítanak. A limit 300 négyzetméter marad egylakásos lakóépületek (családi házak) esetében, ugyanakkor a „normál” lakásokra vonatkozó előírás kikerült a rendeletből. Korábban erre vonatkozóan is szerepelt egy korlát, ami 150 négyzetméter volt. Ezt többféleképpen lehet értelmezni, de a Bankmonitor szakértői szerint jó esély van rá, hogy a változás azt jelenti, a jövőben kizárólag egylakásos lakóépületek esetében lesz lehetőség adó-visszatérítési támogatást igényelni.

(Borítókép: Index)

Rovatok