Orbán Viktor: Az egymillió munkahely felől időnként elbizonytalanodtam, de a futball terén sosem
2023. december 22., péntek 10:29
A TV2 után a Nemzeti Sportnak is exkluzív interjút adott Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő szerint a legnagyobb hiba, amit elkövetett, az volt, hogy a Puskás Aréna csak 64 ezer néző befogadására alkalmas, szerinte 90 ezres stadiont kellett volna építeni. Orbán beszélt többek között a magyar futballról, az olimpiáról, a fővárossal való „együttműködésről”, de a Nobel-díjasaink is szóba kerültek.
Amint arról beszámoltunk, szerda este a TV2 Tények című műsorának adott interjút Orbán Viktor, csütörtökön a Kormányinfón állt az újságírók rendelkezésére. Utóbbin az Index kérdéseire olyan válaszokat adott, amelyekből azóta szállóige lett, több médium is abból csinált szalagcímet – a legjobb pillanatokat ebben a videóban vágtuk össze.
A kományfő csak úgy szórta az interjúkat ezen a héten, a Nemzeti Sport pénteki számában is megjelent egy beszélgetés vele, amit természetesen Szöllősi György főszerkesztő készített. Orbán Viktor legfontosabb megállapításai az alábbiak voltak.
- A jövő nyári Európa-bajnoksággal kapcsolatban nem mert jóslatokba bocsátkozni, a magyar futball talpra állításáról azonban bátran beszélt. „Az egymillió munkahely felől időnként elbizonytalanodtam, de a futball terén sosem. Mégis a futballban követtem el a legnagyobb hibát az elmúlt tíz évben: hatvannégyezres stadiont építettünk kilencvenezres helyett. Kishitűek voltunk, és ez hiba”.
- Szöllősi György felvetette, hogy sokak szerint a magyar válogatott nem az elmúlt évek hazai futballfejlesztései miatt jó. Orbán Viktor szerint ez „kínban fogant komcsi magyarázkodás”, a dolgok egy országban együtt mozognak jó vagy rossz irányba. „A magyar futball sem attól jó, mert hirtelen jobb lett az akadémiai rendszer, jobbak lettek az edzőink – persze mindenki valamivel jobb, mint volt –, hanem azért, mert az egész ország együtt mozdul valamilyen irányba. Felfelé indultunk. Nemcsak a magyar gazdaságról beszélek, hanem a kultúráról, a művészetről, a tudományról is, mégiscsak két friss Nobel-díjasunk van, amire lehet azt mondani, hogy ez is a magyar rendszer ellenére történt, de ez már végképp abszurd lenne.”
- Az akadémiai rendszerben korszakhatárhoz érkeztünk a miniszterelnök szerint. Eddig segítséget nyújtottak és a folyamatokat szabályozták, most már inkább a kimenetre összpontosítanak. Ezt a konzekvenciát Orbán Viktor a Fehérvár–Paks NB I-es bajnokin vonta le, ahol 19 magyar volt a pályán.
- A gyereknevelés és a sport kapcsolatáról is beszélt, kiemelve, hogy sokkal több a lehetőség napjainkban a gyermekek számára, ugyanakkor sokkal több veszély is leselkedik rájuk. Orbán szerint a magyar kormány nem „sportbolond”, hanem családbolond vagy „gyerekbolond”.
- A párizsi olimpiával kapcsolatban borúlátó: „egyelőre csak aggodalmaskodom”. Orbán Viktort nyugtalanítja, hogy nem látja, mit tud a kajak-kenu és az úszás, amik történelmileg a legsikeresebb ötkarikás sportágaink. Ahogy fogalmazott: vannak sportágak, amik hosszú ideig jól mennek, egyszer csak elgyengülnek, aztán megint visszatérnek.
- A magyarországi olimpiarendezéssel kapcsolatban a Himnuszt emlegette. „Bennem is van egy rossz érzés. Fáj, amikor tudjuk, hogy valamire képesek lennénk, mégsem vágunk bele. Azt is be kell látnunk ugyanakkor, hogy a nemzetnek együtt kell mozognia. Mindig vannak olyan emberek, csoportok, akik úgy vannak benne a nemzetben, mint a balsors a Himnuszban. Ez sajnos elkerülhetetlen.”
- A fővárosi stadionberuházásokkal kapcsolatban is sarkosan fogalmazott. „A gyarlóság nem válogat a párttagkönyvek között... Mostanra megváltozott a helyzet. Minden fontos létesítmény elkészült, ami kell az olimpiához.” Utalva Karácsony Gergely főpolgármester stadionstopjára azt mondta, Budapest az állami beruházásoknak köszönheti, hogy visszakerült a világtérképre. Itt újra rákanyarodott a budapesti olimpiára: „a kormány nem akarja Budapestet rávenni egy olimpia rendezésére; mert a városnak is meg kell érnie erre a gondolatra. Szerintem a sors egy budapesti olimpiával tartozik a magyaroknak. A kérdés az, hogy a budapestiek ezt a tartozást be akarják-e hajtani.”
Egy lehetséges budapesti olimpiáról olvasóinkat kérdeztük, a felmérés eredményeit itt találja.
Rovatok