A gyalogosgázolások megelőzése érdekében az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) gyakran indít olyan balesetmegelőzési akciókat, melyek során a hatóság nagy figyelmet fordít mind a gyalogosok, mind a járművezetők szabálykövető magatartásának ellenőrzésére a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek közelében. A tapasztalatok szerint az autósok egy része képtelen levetkőzni a rossz szokásait, és felelőtlenül vezet.
Az Economx egyik olvasója arról számolt be, hogy Pilisvörösvár belterületén, a 10-es főúton haladt a téli sötétségben, amikor a kijelölt gyalogátkelőnél hirtelen elélépett egy gyalogos. Állítása szerint nem tudott időben reagálni, ezért kikerülte a bokor mögül előkerülő gyalogost, és továbbhajtott.
Néhány méterrel később azonban az út szélén várakozó rendőrök jelzésére félreállt. A járőrök aztán a zebra nem megfelelő módon történő megközelítése miatt 20 ezer forintra megbírságolták őt.
A lap ezután sajtómegkeresést küldött a rendőrségnek, azt tudakolva, hogy miért végeznek mesterségesen generált, balesetveszélyt előidéző intézkedést.
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság válaszában kikérte magának, hogy balesetveszélyt előidéző intézkedés felől érdeklődött a híroldal. Hangsúlyozták, hogy elsősorban az a járművezető idéz elő balesetveszélyes helyzetet, aki nem a KRESZ szabályai szerint közelít meg egy gyalogos-átkelőhelyet, főleg, ha a látási viszonyok nem tökéletesek, például sötétedés idején.
Tarthatatlan és felháborító, hogy a közlekedés legvédtelenebb résztvevői, a gyalogosok szinte az életükért küzdenek egy-egy zebrán áthaladáskor
– tették hozzá
Arról is beszámoltak, hogy a testkamerával felszerelt civil ruhás rendőrök mindig nagyon óvatosak az ilyen jellegű balesetmegelőzési akcióknál. „Sajnos azt tapasztaltuk, hogy kollégáink többször csak azért úszták meg az ütközést, mert ők voltak óvatosabbak és figyelmesebbek, megálltak a zebra közepén, hogy az érkező és nem fékező járművek ne gázolják el őket” – írták.
A már említett pilisvörösvári zebránál a rendőrség 2023. december 15-én három órás akciót tartott. 180 perc alatt 27 szabályszegő sofőrrel találkoztak, ők mind figyelmen kívül hagyták a gyalogosok elsőbbséget.
Ez azt jelenti, hogy a járőrök átlagosan hatpercenként osztottak bírságot, ami 20 ezerrel forinttal számolva 540 ezer forintot jelent, vagyis három óra alatt több mint félmillió forintot kaszált az állam a szabálytalankodó sofőrökön.