Gulyás Gergely: Az, hogy valakiben felvetődik ez, nyilván abszurd vagy cinikus ötlet
2023. december 31., vasárnap 11:36
Gulyás Gergely egy interjúban elárulta, a pedagógusok 32,2 százalékos januári béremeléséhez „még egy technikai jóváhagyásra van szükség az Európai Bizottságtól, amit szóban többszörösen megígértek”. A Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt az uniós források ügyéről, az amerikai-magyar kapcsolatokról és a jövő évi önkormányzati választásokról is.
Gulyás Gergely azt reméli, hogy 2024 már „a megfékezett infláció, a béremelések, az erős gazdasági növekedés éve lesz, amely talán még a békét is elhozhatja nekünk és Európának”. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az atv.hu-nak adott interjújában több témáról is kifejtette véleményét:
- Amikor Orbán Viktor elhagyta a termet az Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről szóló szavazáson, az „egy, az EU által előidézett lehetetlen helyzet tisztességes és átmeneti megoldásához való hozzájárulás volt. Magyarország téves és megalapozatlan döntésnek tartja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával”, de „több tucat olyan pontja lesz még a tárgyalásoknak, ahol teljes egyhangúságra van szükség, és a végén még a magyar parlamentnek is a hozzájárulását kell adni a bővítéshez”.
- Ukrajna ügye és a tízmilliárd eurónyi uniós forrás, amelyet elérhetővé tettek Magyarország számára, nem egy nagy alku volt: „Ilyen egyezség nem volt. Részünkről hajlandóság sem volt arra, hogy teljesen különböző dolgokat összekössünk”, sőt, Gulyás Gergely szerint „a történtek alapján csak egy valami biztos: ha valakinek zsarolási szándéka volt, azok nem mi voltunk”.
- A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy „a tárgyalások megkezdéséről szóló döntést csak mi ellenezzük, de a szlovákok és az osztrákok sem hívei Ukrajna EU-csatlakozásának”. Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy a brüsszeli uniós csúcson is a kávézás mellett dönt-e Orbán Viktor az Ukrajnát érintő szavazáson, kijelentette: „Nem törekszünk erre, de ez megjósolhatatlan.”
- Gulyás Gergely szerint „az, hogy valakiben felvetődik, hogy Magyarország az uniós költségvetés módosításához úgy járuljon hozzá, hogy még nem kaptuk meg a nekünk járó pénzt a költségvetésből, ez nyilván egy abszurd vagy cinikus ötlet”. Magyarország javaslata az, hogy az EU költségvetésén kívül oldják meg a 27-ek Ukrajna uniós támogatását meghatározott időre, ez egy évnél ne legyen hosszabb, és semmiképp se közös uniós hitelből történjen.
- A módosításhoz szükség lehet a „sajátforrás-határozatra” is: „Minden nagy alap, beleértve az uniós költségvetést, helyreállítási alapot is, úgy jön létre, hogy az Európai Bizottság hitelt vesz föl. A hitelnek van egy felső korlátja, amelyet az adott országra jutó GNI, azaz a nemzeti össztermék szerint a nemzeti parlamentnek kell jóváhagyni. Mi is meghoztuk 2021 májusában a sajátforrás-határozatot. Ha most túllépik a korábbi parlamenti felhatalmazást, akkor új felhatalmazás kell, de nemcsak Magyarországon, hanem az EU-tagországok többségében.”
- A lehetséges Orbán–Zelenszkij-találkozóról úgy fogalmazott a miniszter, hogy „a fotósok és a tévéstábok kedvéért már volt ilyen beszélgetés Argentínában. Ha viszont érdemi eredményt szeretnénk, akkor egy ilyen találkozót elő kell készíteni. Ha az ukrán vezetés nemcsak a látszat kedvéért szeretne csúcstalálkozót, azt mi üdvözöljük. Ebben az esetben a két külügyminiszternek kell előkészíteni a megbeszélést. Ezt a miniszterelnök az ukrán elnöknek is elmondta”.
- A pedagógusok 32,2 százalékos januári béremeléséhez „még egy technikai jóváhagyásra van szükség a Bizottságtól, amit szóban többszörösen megígértek. Ez egy jogi garancia, a nekünk adott tájékoztatás szerint a papír el is készült, csak Brüsszelben ilyenkor mindenki szabadságon van, ezért még nem volt, aki aláírja. Ha ezt megkapjuk, akkor januártól a pedagógusok nem 10, hanem átlagosan 32,2 százalékos béremelést kapnak”.
- Gulyás Gergely az amerikai-magyar kapcsolatokról úgy vélekedett, „a jelenlegi amerikai kormány úgy döntött, hogy a két kormány közötti ideológiai különbségekre összpontosít, és nem az együttműködés lehetőséget keresi. Aligha van jobb szimbóluma a jelenlegi amerikai adminisztráció Magyarországhoz való viszonyulásának, minthogy Amerikának Oroszországgal van kettős adóztatást elkerülő egyezménye, Magyarországgal nincs”. A kapcsolatokon egy Orbán–Pressman-találkozó sem segítene, „ezért semmi értelme nincs”.
- A Miniszterelnökséget vezető miniszter legyőzhetőnek tartja Karácsony Gergelyt a jövő évi önkormányzati választásokon: „Nem ismerek olyan véleményt – még az általam ismert ellenzékiek körében sem –, amely szerint a főpolgármester az elmúlt több mint négy évben jól vezette Budapestet. Legfeljebb magyarázatok vannak, hogy miért nem sikerült. Az pedig tény, hogy a főváros koszosabb, mint korábban. Újra tele van hajléktalanokkal, és olyan állandósult dugók és közlekedési káosz van, hogy az autósoknak már parkolni sem kell ahhoz, hogy egy helyben álljanak”.
(Borítókép: Gulyás Gergely. Fotó: Szollár Zsófi / Index)
Rovatok