Ma van a nagyböjt első napja, hamvazószerda. A nagyböjt kezdete nem bibliai ünnep, de kiemelt hétköznapja az egész egyházi évnek, amely „mozgó” ünnep, a húsvét előtti negyvenedik hétköznap. Az alkalomból Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilikában celebrált szentmisét.
Beszédet mondott nagyböjt első napján, hamvazószerdán Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilikában. A bíboros prédikációjában az igazi bűnbánat fontosságát hangsúlyozta.
Ma is propaganda és reklám veszi körül sokszor a szociális segítség eseményeit. Ám a döntő itt is a lelkület. Az evangélium ősi bizánci magyarázata meg is jegyzi, hogy Jézus ezeket a kürtöltetőket helyesen nevezte képmutatóknak. Mert az álarc ugyan alamizsnát mutatott, de a gondolat kegyetlenségből és embertelenségből indult ki; mivel sokan nem azért adakoztak, hogy a felebaráton könyörüljenek, hanem hogy dicsőséget szerezzenek maguknak
– fogalmazott Erdő Péter.
Mint mondta, ez az elszemélytelenedés pedig növeli „a magunk előtt kürtöltetés veszélyét”, vagyis azt, hogy főként a közvélemény megnyerésére, propagandaképpen kezeljük a jótékonyságot is. A bíboros rámutatott, hogy manapság sokan azt panaszolják, hogy az emberek individuális, elszigetelt életet élnek.
„Ezért eltűnik mellőlünk a felebarát” – emelte ki. Vagyis könnyebb egy képernyőn megjelenő számlaszámra pénzt utalni, vagy egy adományvonalat felhívni a mobiltelefonon, mint személy szerint megismerni a rászorulót, meggyőződni róla, hogy mire van szüksége, és így segíteni neki – tette hozzá.
Erdő Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy a titokban mondott imádság, a mások előtt nem fitogtatott jámborság – akár otthon, akár a hétköznapi csendben végzett templomi szentséglátogatás során – igazán bensőséges kapcsolatba hoz minket Istennel.
Nem az az igazi katolikus templom, ami csak a szentmisék idején van nyitva. Maga Jézus tanít meg minket a csendes, egyéni imádság értékére. Nagy öröm, hogy egyházmegyénkben újra egyre több templom teszi lehetővé, hogy napközben is betérjünk és imádkozzunk a Tabernákulum előtt.
– hangsúlyozta az érsek rámutatva, hogy ugyanígy áll a dolog a böjttel is. Ez is a bűnbánat és a megtérés kiemelkedő megnyilvánulása.
„Az igazi böjt hiteles megtéréssel jár, ez pedig mindig valódi öröm. Olyan öröm, mint a tékozló fiú hazatérése és befogadása a szülői házba. A megtérés pedig Isten és a bűnös személyes kapcsolatát érinti. Ezért nagy titok. Emberi érzékszervekkel nem tapasztalható meg, hogy a kegyelem állapotában van-e valaki, vagy sem” – mondta a bíboros.
A böjt nem a nagyközönségnek szól, hanem Istennek, a lába elé bűnbánatunkkal együtt önmegtagadásainkat is elhelyezzük – tette hozzá.
Végezetül arra szólította fel a híveket Erdő Péter, hogy legyen az idei esztendőben bűnbánatunk és húsvéti készületünk jellemzője az Istennel való bensőséges, személyes kapcsolat erősítése.
Ennek titokzatos öröméből fakadjanak segítő szeretetünk diszkrét és hatékony tettei, hogy így hitelesen készüljünk Krisztus feltámadásának örömére – magyarázta Erdő Péter.