Orbán Viktor miniszterelnök szombaton tartotta évértékelő beszédét, amelyben hangsúlyozta, hogy a svéd NATO-csatlakozásról szóló vita a végéhez közeledik, és már a Parlament kezdeti ülésszakaszában ratifikálhatják. Az Index exkluzív információi szerint hetek óta intenzíven tárgyal a két kormány, a felek a megállapodásra törekszenek, amelynek nagy katonai és hadiipari megállapodás is a része lehet.
Orbán Viktor a 25. évértékelőjét tartotta meg február 17-én, szombaton. A miniszterelnök beszélt a közelmúltban kirobbant pedofilbotrányról, valamint Novák Katalin lemondásáról, egyúttal arról is, hogy a kormány új gyermekvédelmi csomagon dolgozik, de szót ejtett többek között a munkahelyteremtésről, a nyugdíjról, a külhoni magyarokról, a gazdasági növekedésről, a zöldenergiáról, az akkumulátorgyárakról és Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációjáról is. Az évértékelőről készült összefoglalónkat itt olvashatják el.
Itt érdemes is megállni egy pillanatra, a svédek ugyanis szinte a finnekkel egy időben nyújtották be csatlakozási kérelmüket, ám amíg az Országgyűlés még tavaly március végén elfogadta Finnországét, Svédország azóta is várja, hogy történjen érdemi előrelépés az ügyben.
Bár a kormány ígéretet tett arra, hogy nem utolsóként fogadjuk el a kérelmet, miután Törökország is jóváhagyta, egyedül maradtunk. Később Orbán Viktor az Európai Tanács csúcstalálkozóján találkozott Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel. Ezt megelőzte egy levélváltás is, amelyben a magyar kormányfő látogatásra hívta a svéd miniszterelnököt, amelyre azóta sem került sor.
Orbán Viktor a szombati évértékelőjében viszont azt hangsúlyozta ki, hogy minden terv készen van, és a magyar kormány készen áll arra, hogy ratifikálják Svédország NATO-csatlakozását, mivel minden ezzel kapcsolatos vita a lezáráshoz közeledik.
A svéd miniszterelnökkel fontos lépéseket tettünk
– közölte a kormányfő, hozzátéve, a döntést már a parlament kezdeti ülésszakaszában ratifikálhatják, amely február 26-án veszi kezdetét.
Addig viszont már csak alig több mint egy hét van, vagyis gyorsan kell cselekedni, ám úgy tűnik, minden adva van ahhoz, hogy a parlament elfogadja Svédország NATO-csatlakozását még februárban, az Index exkluzív információi szerint ugyanis az elmúlt hetekben intenzív tárgyalássorozat folyt a két kormány között, és mindkét fél a megállapodásra törekszik.
Ennek hatalmas katonai és hadiipari megegyezés is a része lehet,
amely a honvédelmi tárca és a Magyar Honvédség szerint is rendkívül előnyös Magyarország számára, ám arról nincs megbízható információ, hogy milyen új eszközök érkezhetnek a Honvédséghez – elképzelhető, hogy a magyar Gripen-programhoz is lesz új beszerzés.
A svéd kormányfő korábban futólag megemlítette a Gripen vadászgépeket is, amelyeket Magyarország Svédországtól szerzett be egy bérleti szerződés keretében. Ez a szerződés hamarosan lejár.
Ami viszont biztos, hogy a legmagasabb, miniszterelnöki szinten egyeztek meg a részletekről, amely a szerdai kormányülés kiemelt napirendi pontja lesz. És mivel a Fidesz rendkívüli frakcióülése szerdán, a parlamenti döntés előtt kezdődik, könnyen elképzelhető, hogy a kormány döntése és a miniszterelnöki stábok egyezsége az új beszerzésekről megnyitja az utat, hogy a Fidesz-frakció is megszavazza az első ülésen a svéd NATO-csatlakozást.
Bár Ulf Kristersson miniszterelnöki látogatására mindeddig nem került sor, úgy tűnik, az elmúlt hetek tárgyalásainak hatására ezen a téren is sikerült előrelépni. Egyelőre hivatalos bejelentés nem jött a miniszterelnök érkezéséről, de információink szerint a magyarországi svéd nagykövetség már nagyon készül a kormányfő érkezésére, így a közeljövőben számítani lehet a látogatásra.